Według najnowszych badań nawet dziesiątki lat po leczeniu, osoby, które przeżyły raka, są znacznie bardziej narażone na przyśpieszone starzenie.

Wyleczyć nowotwór

– Głównym celem leczenia raka jest przeżycie, ale badania sugerują, że musimy również zbadać długoterminowy wpływ wystąpienia nowotworu na zdrowie i jakość życia – powiedziała autorka badań Jennifer Schrack, adiunkt w Szkole Zdrowia Publicznego Johns Hopkins.

Naukowcy przeanalizowali dane z długotrwałych badań dotyczących normalnego starzenia się. W grupie było ponad 300 osób, które przeżyły raka, ze średnią wieku 74 lat, oraz około 1330 ze średnim wiekiem 69 lat, którzy nie chorowali. Począwszy od 2007 roku uczestnicy przeprowadzali okresowe testy na bieżni oraz 400-metrowe spacery, aby można było ocenić ich wytrzymałość. Następnie proszono ich o określenie poziomu zmęczenia.

Naukowcy porównali wyniki osób, które przeżyły nowotwór, z wynikami osób dorosłych, które nigdy nie chorowały na raka.

Zaskakujące wyniki

– Byliśmy zaskoczeni ogromem różnic, które znaleźliśmy –– powiedziała Schrack w komunikacie prasowym uniwersytetu. – Średnio osoby z historią leczenia raka były znacznie bardziej zmęczone testami na bieżni i więcej czasu zajęło im ukończenie testów chodzenia.

Wykazano, że leczenie raka wiąże się z 1,6-krotnie większym ryzykiem wysokiego poziomu zmęczenia. Wiek powyżej 65 lat wiązał się z aż 5,7 większym ryzykiem spadku wytrzymałości. Osoby, które przeżyły raka, chodzą średnio o 14 sekund wolniej i szybciej się męczą, jak wynika z badań.

Wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie Cancer, z Amerykańskim Narodowym Instytutem Raka i Amerykańskim Narodowym Instytutem ds. Starzenia, które sfinansowały badania. Wcześniejsze badania wykazały, że leczenie raka – często obejmujące chemioterapię i radioterapię – wydaje się przyspieszać proces starzenia się, prowadząc do zmęczenia, pogorszenia funkcji mózgu, chorób serca i finalnie powrotu raka.


Te nowe odkrycia „potwierdzają pogląd, że historia raka wiąże się z wyższym zmęczeniem, a ten efekt pogarsza się wraz z wiekiem” – powiedziała autorka badania. – Długoterminowym celem jest, aby lekarze i pacjenci mogli brać pod uwagę te specyficzne długoterminowe efekty, gdy decydują, jak leczyć różne nowotwory – dodała.