Jeśli zastanawiasz się, które z powtarzanych opinii na temat raka płuc i palenia są faktem, a które mitem – oto zestawienie dla ciebie! Dowiedz się, jaki naprawdę wpływ ma palenie na twoje zdrowie.

Mit: Za późno rzucać palenie, jeśli paliłeś przez lata

infoplanet zdrowie rak pluc fakty i mity 1 za pozno

Fakt: Rzucenie palenia przynosi niemal natychmiastowe korzyści. Poprawia się krążenie, płuca działają lepiej, a z czasem zacznie spadać ryzyko zachorowania na raka płuc. W efekcie 10 lat po tym, jak pozbędziesz się nawyku, szanse na wystąpienie choroby będą o połowę mniejsze niż obecnie.

Mit: Palenie papierosów typu „light” jest bezpieczniejsze

Fakt: Tego typu papierosy są równie ryzykowne. Dodatkowo uważaj na mentol: niektóre badania sugerują, że papierosy mentolowe mogą być bardziej niebezpieczne i trudniejsze do rzucenia palenia.

Mit: Palenie marihuany jest bezpieczne

infoplanet zdrowie rak pluc fakty i mity 3 marihuana

Fakt: Palenie marihuany może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc. Dodatkowo wiele osób, które zażywają marihuany, pali również papierosy. Niektóre badania pokazują, że u osób, które to robią, istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc.

Mit: Suplementy antyoksydacyjne chronią

Fakt: Kiedy naukowcy przetestowali suplementy antyoksydacyjne, nieoczekiwanie stwierdzili większe ryzyko zachorowania na raka płuc wśród tych palaczy, którzy brali na przykład beta-karoten.

Mit: Cygaro nie naraża na raka płuc

infoplanet zdrowie rak pluc fakty i mity 5 cygaro

Fakt: Podobnie jak papierosy, cygara narażają na raka jamy ustnej, gardła, przełyku i płuc. Ponadto palenie papierosów i cygar znacznie zwiększa ryzyko chorób serca i płuc.

Mit: Palenie jest jedynym ryzykiem raka płuc

Fakt: To największe ryzyko, ale są też inne. Przyczyną nr 2 raka płuc jest bezwonny radioaktywny gaz zwany radonem. Wydzielany przez skały i ziemię, może przeniknąć również do domów i innych budynków.

Mit: Talk jest przyczyną raka płuc

infoplanet zdrowie rak pluc fakty i mity 7 talk

Fakt: Badania wykazują brak wyraźnego związku między rakiem płuc a przypadkowym wdychaniem talku. Ludzie, którzy pracują z innymi substancjami chemicznymi, w tym azbestem i chlorkiem winylu, są bardziej podatni na tę chorobę.

Mit: Jeśli masz raka płuc, rezygnacja z palenia jest bezcelowa

Fakt: Jeśli zdecydujesz się na rzucenie palenia, leczenie może działać lepiej, a działania niepożądane będą łagodniejsze. Również operację, nieuniknioną w niektórych przypadkach leczenia raka płuc, osoby, które rzuciły palenie, znoszą lepiej niż palacze.

Mit: Ćwiczenie nie wpływa na ryzyko raka płuc

infoplanet zdrowie rak pluc fakty i mity 9 cwiczenie

Fakt: Jak wynika z badań, ludzie, którzy regularnie uprawiają aktywność fizyczną, rzadziej chorują na raka płuc. Ćwiczenia pomagają również w lepszym funkcjonowaniu płuc i zapobiegają chorobom serca, udarom i wielu innym poważnym chorobom.

Mit: Zanieczyszczenie powietrza nie jest przyczyną raka płuc

Fakt: Tytoń jest zdecydowanie największym zagrożeniem raka płuc, ale zanieczyszczenie powietrza również nim jest. Ludzie, którzy mieszkają w obszarach, gdzie jest dużo smogu, częściej chorują na raka płuc niż ci, którzy mieszkają tam, gdzie powietrze jest czystsze.

Źródła: American Cancer Society, Journal of the National Cancer Institute, Nutrition in Clinical Practice, International Journal of Cancer, New England Journal of Medicine

kup artykuly platne