Nie chcesz chorować? Czy chciałbyś, aby Twoja rodzina była zdrowsza? Nawet jeśli nie jest to atrakcja dnia, utrzymanie domu w czystości może przynieść duże korzyści zdrowotne. Wirusy i bakterie mogą się roznosić w domu, jeśli ktoś z rodziny jest chory, a to może rozprzestrzenić infekcję i doprowadzić do nowych epidemii. Istnieje także niebezpieczeństwo wystąpienia alergii na sierść i inne alergeny, które mogą zagrażać zdrowiu układu oddechowego.

Niektóre miejsca w twoim domu są bardziej podatne na zarazki i alergeny niż inne. Częstotliwość, z jaką należy czyścić różne części domu, jest różna. Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się, jak często powinieneś czyścić poszczególne elementy Twojego domu, aby być zdrowym.

Twój smartfon: codziennie

Kiedy myślisz o codziennych zajęciach, możesz pomyśleć o potrawach, zamiataniu, ewentualnie praniu – ale czyszczenie smartfona? Nie znajduje się na szczycie większości list kontrolnych dotyczących czyszczenia. Ale Twój smartfon może powodować nudności i wiele chorób, jeśli nie będziesz go czyścić. Według jednego z badań przeciętna osoba klika, stuka i przeciąga ponad 2600 razy dziennie w ciągu 75 oddzielnych sesji. Wszystko to oznacza, że twój telefon spędza z tobą czas wszędzie, gdziekolwiek jesteś, również w toalecie. To sprawia, że twój jest on siedliskiem zarazków.

Oddzielne badanie wykazało, że ze 150 telefonów 124 wykazują oznaki rozwoju bakterii. I pamiętaj – to urządzenie dotyka twoich uszu, twoich ust i boku twojej twarzy.

Najlepszym sposobem na utrzymanie smartfona w czystości jest przetarcie go alkoholem. Zanim to zrobisz, sprawdź instrukcje producenta, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia. A podczas czyszczenia telefonu upewnij się, że obudowa również zostanie wyczyszczona.

Blaty kuchenne: codziennie

Zanieczyszczenia mogą stanowić poważny problem w kuchni. Za każdym razem, gdy kroisz surowe mięso, masz szansę na rozprzestrzenianie patogenów przenoszonych przez żywność, takich jak na przykład salmonella. Chociaż większość ludzi myśli, że są ostrożni, badania wykazały, że niezwykle trudno jest stwierdzić, jak daleko przemieszczają się mikroby w Twojej kuchni. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia jest codzienne czyszczenie lad kuchennych.

Toaleta: codziennie

Jeśli nie lubisz sprzątać, myśl o  ścieraniu toalety każdego dnia prawdopodobnie brzmi jak przesada. Ale codzienne wycieranie miski to dobry sposób na uniknięcie infekcji. To brzmi jak ciężka robota, czyszczenie toalety każdego dnia, ale pamiętaj: jeśli wykonujesz tę pracę regularnie, to nie wymaga ona tyle szorowania za każdym razem.

Nawilżacz: co 3 dni

Cała praca nawilżacza polega na wypuszczaniu wilgoci w powietrze. Zgadnij, kto kocha wilgotne środowisko? Pleśń, roztocza i bakterie. Jeśli używasz nawilżacza często (na przykład w nocy), powinieneś go czyścić około co trzy dni.

Szczegóły dotyczące czyszczenia nawilżacza różnią się w zależności od marki. Przeczytaj informacje w ulotce i czyść według zaleceń producenta.

Ręczniki kąpielowe: co 3 lub 4 zastosowania

Ręczniki nie wymagają prania po każdym użyciu, ale na tyle często, aby nie przenosić bakterii i pleśni. Eksperci zalecają pranie ich co trzy lub cztery zastosowania lub częściej, jeśli dużo ćwiczysz lub mocno się pocisz.

Kiedy nie korzystasz z ręcznika, upewnij się, że jest on rozłożony. Pozwala to na wypuszczenie powietrza i pomaga zapobiegać wzrostowi pleśni i bakterii.

Biustonosze: co 3 lub 4 zastosowania

Biustonosze nie muszą być prane codziennie. Mogą być używane przez kilka dni. Jeśli mocno się pocisz, być może trzeba biustonosz prać częściej.

Pościel: co tydzień

Twoje prześcieradła zbierają dużo płatków skóry – średnio około miliona w ciągu nocy. Martwa skóra sprzyja rozwojowi roztoczy kurzu, dlatego pamiętaj, aby pościel prać raz na tydzień w gorącej wodzie. Jeśli jesz w łóżku, pościel pierz częściej.

Piloty do telewizora: co tydzień

Miejsca, które dotykasz są bardziej podatne na gromadzenie się bakterii i wirusów. Zmieniając kanały, jesz i przenosisz bakterie prosto do posiłków. Aby tego uniknąć, trzeba czyścić piloty raz w tygodniu.

Czyszczenie przeprowadź delikatnie, najpierw wacikiem z łagodnym mydłem, później wodą z octem (2:1).

Dywany i wykładziny: co tydzień

Wykładzina wyłapuje i przechowuje we włóknach kurz i inne alergeny, które wzbijają się z powrotem w powietrze.

Dywany muszą być czyszczone raz w tygodniu.

Zmywarka: co miesiąc

Tak, nawet ta pomocna maszyna, która utrzymuje połysk naczyń, musi być czyszczona raz w miesiącu.

Żaluzje: co 4 miesiące

Żaluzje gromadzą mnóstwo kurzu, dlatego należy czyścić je wodą z mydłem raz na cztery miesiące.