Uprawa konopi w Polsce jest jak najbardziej legalna. Dotyczy to jednak tylko konopi włóknistych (Cannabis sativa), niezawierających więcej niż 0,2% tetrahydrokannabinolu (THC). Popularność tej rośliny jest w naszym kraju coraz większa. Zobacz, jakie produkty można z niej uzyskać.

– Jeżeli chodzi o polski rynek, zainteresowanie uprawą konopi na dzisiaj jest bardzo wysokie (…). Żeby je uprawiać, rolnik musi znaleźć firmę, która ma odpowiednie zezwolenia na ich przetwarzanie, i podpisać z nią umowę. Po stronie firmy powinno leżeć uzyskanie wszystkich pozwoleń – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Zofia Vahlberg, właścicielka firmy Olimax.

Dlaczego warto uprawiać konopie? Chociażby dlatego, że mają one bardzo korzystne właściwości, które nie są powszechnie znane. Okazuje się np., że 1 ha konopi pochłania od 2,5 do 4 razy więcej dwutlenku węgla niż 1 ha 60-letniego lasu. Poza tym produkty konopne, jak również same konopie, mają silne działanie bakteriobójcze i wirusobójcze.

Zastosowanie konopi jest przeróżne. Przykładowo z nasion i kwiatów otrzymujemy produkty spożywcze, takie jak olej, mąkę, mleko bądź inne napoje. Z kolei łodygi konopi są wykorzystywane m.in. w przemyśle tekstylnym, budowlanym, samochodowym czy też chemicznym.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl