Po tygodniach, od kiedy chorobę zgłaszano w 25 stanach USA, jedna osoba w Kalifornii zmarła z powodu zakażenia bakterią Escherichia coli. Zakażenie jest kojarzone z sałatą rzymską. Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) donosi obecnie o 121 przypadkach infekcji u osób w wieku od 1 do 88 lat. Ten szczep bakterii powoduje biegunkę, wymioty i silne skurcze żołądka, i może prowadzić do niewydolności nerek, o której doniesiono u 14 z 52 osób hospitalizowanych w czasie epidemii.

infoplanet zdrowie salata rzymska a escherichia coli bakteria

Urzędnicy departamentu zdrowia powiązali zatrucie pokarmowe z sałatą uprawianą w regionie Yuma w Arizonie, który w miesiącach zimowych zaopatruje w sałatę niemal całe Stany Zjednoczone. Epidemia przeniosła się z gospodarstwa do więzienia w Alasce, w którym po jej zjedzeniu zachorowało ośmiu więźniów. Niestety nie wyjaśnia to reszty epidemii. Peter Cassell z wydziału ds. Bezpieczeństwa żywności w amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków informuje, że agencja bada źródła choroby w innych stanach.

– Pracujemy nad zidentyfikowaniem wielu kanałów dystrybucji, które mogą wyjaśnić epidemię w całym kraju, a także śledzimy losy wielu grup osób chorych znajdujących się w różnych obszarach geograficznych – mówi.

infoplanet zdrowie salata rzymska a escherichia coli epidemia


Zdaniem Cassella Departament Rolnictwa Arizony potwierdził, że sałata rzymska nie jest już produkowana i dystrybuowana z regionu uprawy Yuma.

– Jednak ze względu na 21-dniowy okres przydatności do spożycia nie możemy być pewni, że sałata rzymska z tego regionu nie znajduje się już w łańcuchu dostaw – mówi. – Agencja bada dziesiątki innych obszarów jako potencjalne źródła skażonej sałaty – dodał.