Spanie w weekendy może powodować ból miesiączkowy, zakłócając normalne cykle – sugeruje nowe studium badawcze. Czy to oznacza, że weekendowe lenistwo może nie popłacać?

infoplanet zdrowie sen a zaklocone cykle miesiaczkowe badania

Wiemy już, że kobiety jako pracownicy zmianowi są bardziej podatne na nieregularne cykle miesiączkowe, trudności w zajściu w ciążę i poronienia. Jest tak być może dlatego, że nieregularne rytmy okołodobowe wpływają na cykle hormonalne.

Yoko Komada z Meiji Pharmaceutical University w Japonii i jej zespół zastanawiali się, czy spanie w weekendy, które ma na celu nadrobienie wczesnego wstawania w ciągu tygodnia, może mieć podobne skutki. Aby się o tym przekonać, zbadali 150 studentek japońskich pod kątem nawyków snu odzwierciedlonych we wzorcach menstruacyjnych. Prawie żadna z badanych nie piła alkoholu i nie paliła.

infoplanet zdrowie sen a zaklocone cykle miesiaczkowe wnioski

– Jak się okazało, wstawanie później w dni wolne może zaburzyć rytmy dobowe organizmu, które są resetowane codziennie przez ekspozycję na światło po przebudzeniu. Twoje ciało przyzwyczaja się i oczekuje codziennej ekspozycji na światło. Zmiany mogą z kolei wpływać na cykle hormonalne, menstruację i stany zapalne – mówi Jonathan Cedernaes z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.

Wcześniejsze badania wykazały, że zaburzenia snu mogą zmieniać poziomy hormonu płciowego estrogenu i powodować oznaki zapalenia tkanek, co może wyjaśniać związek między tym zjawiskiem a bólem menstruacyjnym. Jednak aby to potwierdzić, potrzeba więcej badań.

Źródło: Journal reference: Chronobiology International, DOI: 10.1080 / 07420528.2018.1533561

kup artykuly platne