Czy splenda lub sukraloza zapobiegają cukrzycy i otyłości? Czy są bezpieczne dla naszego zdrowia? Okazuje się, że jest to dalekie od prawdy. Zagrożenia dla zdrowia związane ze składnikami preparatu sukraloza są rozległe i wręcz przerażające. Gdy badania będą kontynuowane w celu poznania szczegółów, pojawi się więcej negatywnych efektów!

Co to jest sukraloza?

Sukraloza jest jednym z najpowszechniejszych sztucznych słodzików stosowanych na całym świecie w dietach i napojach o obniżonej kaloryczności. Mimo że jest on wprowadzany na rynek jako lepsza alternatywa dla sylwetki, profil zdrowia sukralozy budzi obawy wśród badaczy. Nie można lekceważyć wielu skutków ubocznych i niebezpieczeństw tego słodzika.

infoplanet zdrowie slodzik kontra stewia i aspartam

Sukraloza jest chlorowaną pochodną sacharozy. Oznacza to, że pochodzi z cukru i zawiera chlor. Wytwarza się ją w wieloetapowym procesie, który polega na zastąpieniu 3 atomów wodoru i tlenu atomami chloru. Zastąpienie atomami chloru wzmaga słodkość sukralozy. Sukraloza została odkryta dzięki opracowaniu nowego związku owadobójczego, nigdy nie miała być skonsumowana. Jednak później została wprowadzona jako „naturalny substytut cukru” dla mas, a ludzie nie mieli pojęcia, jak jest naprawdę toksyczna.

Dlaczego sukraloza jest tak popularna w naszych produktach i napojach? Jest łatwo rozpuszczalna w etanolu, metanolu i wodzie. Oznacza to, że można ją stosować zarówno w produktach na bazie tłuszczu, jak i na bazie wody, w tym w napojach alkoholowych. Inne sztuczne słodziki, takie jak aspartam i sacharyna sodowa, nie są tak dobrze rozpuszczalne. Dlatego mają bardziej ograniczone aplikacje produktów.

Sukraloza – skutki uboczne

1. Sukraloza może powodować cukrzycę

Badanie opublikowane w czasopiśmie Diabetes Care ujawniło, że splenda powoduje poważne ryzyko rozwoju cukrzycy. Zgodnie z badaniem, codzienne spożywanie sody oczyszczonej wiązało się z 36-procentowym zwiększeniem ryzyka zespołu metabolicznego i 67-procentowym zwiększeniem ryzyka cukrzycy typu 2. Oznacza to, że sukraloza jest jednym z nieoczekiwanych wyzwalaczy cukrzycy.

2. Sukraloza zwiększa ryzyko IBS i choroby Leśniowskiego-Crohna

infoplanet zdrowie slodzik kontra stewia i aspartam 2 skutki uboczne choroba

Kilka lat temu naukowiec dr Xin Qinz New Jersey Medical School odkrył, że spożywanie splendy powoduje objawy IBS, wrzodziejące zapalenie okrężnicy i chorobę Leśniowskiego-Crohna. Dr Qinz dokonał tego odkrycia podczas badania gwałtownego wzrostu IBS wśród mieszkańców Alberty, Kanady w ciągu 20-ciu okresów. W skrócie, wzrosło 643%. To skłoniło dr Qinza do przeprowadzenia badań. W ten sposób odkrył, że sukraloza ma bardziej szkodliwy wpływ na bakterie jelitowe niż inne sztuczne słodziki, takie jak sacharyna, ponieważ od 65% do 95% sukralozy jest wydalane z niezmienioną ilością kału!

3. Sukraloza związana z nieszczelnymi jelitami

Zasadniczo rozumiemy teraz, że ciało nie może strawić sukralozy, więc ta podróżuje przez ludzką ścieżkę przewodu pokarmowego i niszczy ją. Zabija probiotyki i uszkadza ścianę jelit, powodując nieszczelne jelita. Badania potwierdziły szkodliwe działanie sukralozy na zdrowie jelit. W Journal of Toxicology and Environmental Health opublikowano badanie na zwierzętach z Duke University Medical Center, w którym opisano, że splenda nie tylko znacznie zmniejsza korzystne bakterie w jelitach, ale także zwiększa pH w kale. To zmniejsza ilość składników odżywczych, które można wchłonąć.

4. Sukraloza może generować toksyczne związki

Według badań opublikowanych w Journal of Toxicology and Environmental Health, gotowanie sukralozy w wysokiej temperaturze może generować niebezpieczne chloropropanole, potencjalnie toksyczną klasę związków. Chociaż sukraloza jest powszechnie stosowana w wypiekach, badania wykazują, że stabilność sztucznego słodzika maleje wraz ze wzrostem temperatury i pH. Naukowcy po przeprowadzeniu badania opublikowanego w Food Chemistry doszli do wniosku, że „należy zachować ostrożność podczas stosowania sukralozy jako środka słodzącego podczas pieczenia produktów spożywczych zawierających glicerol lub tłuszcze”.

infoplanet zdrowie slodzik kontra stewia i aspartam 2 skutki uboczne rak

5. Sukraloza jest związana z przyrostem masy ciała

Myślałeś, że używanie sukralozy w twojej kawie ma ci pomóc stracić na wadze? Badania epidemiologiczne na ludziach i badania laboratoryjne na zwierzętach sugerują związek między używaniem sztucznych słodzików a przyrostem masy ciała. Dodatkowo użycie sztucznego słodzika może zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2, nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych. W badaniach tych nie oceniano wpływu sukralozy, w szczególności na przyrost masy ciała, ale istnieją badania wskazujące, że sukraloza nie pomaga w utracie wagi.

Sukraloza, stewia czy aspartam?

Stewia jest jadalną rośliną ziołową, która była używana przez ponad 1500 lat. W przeciwieństwie do sukralozy i aspartamu, stewia jest naturalnym słodzikiem. Ekstrakty stewii są około 200 razy słodsze niż cukier. Chociaż może być stosowana w porannej kawie lub smoothie zamiast cukru, stewia nie powoduje niebezpiecznych skutków ubocznych, takich jak większość sztucznych słodzików. W rzeczywistości może mieć właściwości przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, poprawiające cholesterol i promujące utratę wagi. Ponadto pomaga normalizować poziom cukru we krwi i zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy.

infoplanet zdrowie slodzik kontra stewia i aspartam 3 suklaroza stewia czy aspartam

Aspartam jest sztucznym środkiem słodzącym, który występuje w wielu produktach spożywczych, w tym w sodzie oczyszczonej, bezcukrowych płatkach zbożowych, aromatyzowanej wodzie, produktach zastępujących posiłki i napojach dla sportowców. Chociaż firmy, które korzystają z popularności aspartamu, wydały badania donoszące o jego bezpieczeństwie, 92% finansowanych niezależnie badań wskazuje na niekorzystne efekty sztucznych słodzików dla zdrowia. Niektóre z najpoważniejszych zagrożeń związanych z aspartamem obejmują pogorszenie cukrzycy, większe ryzyko chorób serca, zaburzenia mózgu i nastroju, przyrost masy ciała oraz raka.

Można się zastanawiać, co jest lepsze, sukraloza czy aspartam? Podobnie jak sukraloza, aspartam jest zatwierdzony przez FDA do stosowania w wielu produktach spożywczych i napojach. W rzeczywistości można go znaleźć w napojach gazowanych i ponad 6000 innych produktów. Znajduje się również w ponad 500 lekach dostępnych bez recepty i lekach na receptę, nawet po opublikowaniu badań dotyczących niebezpiecznych skutków ubocznych. Oba sztuczne słodziki mają niebezpieczne skutki uboczne i należy ich unikać. Zamiast tego wybierz naturalny słodzik, taki jak stewia.

Jeśli szukasz zdrowszych rozwiązań, nie musisz polegać na sztucznych słodzikach. Istnieje kilka doskonałych naturalnych substancji słodzących, które służą jako smaczne alternatywy i nie zawierają listy potencjalnych skutków ubocznych i niebezpieczeństw. Wśród najlepszych alternatywnych substancji słodzących warto zwrócić uwagę na: miód, syrop klonowy czy cukier kokosowy.

Źródła: Journal of Toxicology and Environmental Health, Diabetes care, New England Journal of Medicine

kup artykuly platne