Jest szczyt lata, dlatego kiedy otwierasz menu, chcesz znaleźć czarne trufle. Jeśli znasz ten rzadki składnik, to wiesz, że sezon na czarne trufle w Europie, nie potrwa już długo. Dlaczego?

Czarne trufle to wynalazek 1997 roku, kiedy to mieszanka dębu i orzechów laskowych została zaszczepiona zarodnikami francuskich trufli Périgord – drugą najcenniejszą bulwą po włoskich białych truflach. W restauracjach najlepszych szefów kuchni, takich jak Thomas Keller, Jean-Georges Vongerichten, Dominique Crenn czy Daniel Humm, czarne trufle są zbierane od czerwca do sierpnia. Pochodzą z Australii, która dostarcza świeży produkt na Stary Kontynent w czasie, gdy Europa nie jest w stanie sama go sobie zapewnić.

Jednak przewagę kontynentowi daje nie tylko długi czas zbiorów. Inne miejsca na półkuli południowej, takie jak Nowa Zelandia czy Południowa Afryka, uprawiają czarne trufle wyłącznie w niewielkich ilościach. Australia zapewnia ich od 12 do 15 ton rocznie, co zapewnia jej miano czwartego producenta pod względem ilości za Hiszpanią, Włochami i Francją.

infoplanet zdrowie trufla czarne zloto Australii czarne trufle

Pierwsza hodowla czarnych trufli powstała w Tasmanii. Jednak obecnie 80% rzadkich grzybów pochodzi z zachodniej części kraju – większość uprawiana jest w małym miasteczku o nazwie Manjimup. Główny producentem jest Truffle & Wine Co. Przedsiębiorstwo wytwarza połowę australijskie czarnej trufli.

Czarna trufla, jak większość rzeczy, które są kosztowne i pożądane, wymaga cierpliwości i czasu. Choć jej hodowle rozrzucone są na 53 hektarach ziemi, wciąż stanowią deficytowy produkt luksusowy.