Czy można być odwodnionym i nawet o tym nie wiedzieć? To możliwe, dlatego warto poznać niepokojące symptomy i dowiedzieć się, jak przeciwdziałać utracie wody. Na swoją gospodarkę wodną warto zwrócić uwagę szczególnie teraz, kiedy na zewnątrz temperatury są coraz wyższe, a przez ładna pogodę spędzamy wiele godzin na słońcu.

 

Czym jest odwodnienie?

Ciało człowieka w większości składa się z wody. Stanowi ona ok. 75% masy ciała. Woda znajduje się przede wszystkim w przestrzeniach międzykomórkowych. Pozostałą jej część można znaleźć w naczyniach krwionośnych (w przestrzeni wewnątrznaczyniowej) i pomiędzy komórkami (w przestrzeni międzypłaszczyznowej).

 

Gospodarka wodna ludzkiego organizmu jest bardzo dynamiczna i często się zmienia. Odwodnienie następuje, gdy nasz bilans wodny jest ujemny, czyli w sytuacji, w której ilość wody opuszczającej ciało jest większa niż ilość wody przyjmowanej. W sposób naturalny tracimy wodę, gdy oddychamy, pocimy się, oddajemy mocz lub gdy nasze jelita wykonują ruchy perystaltyczne. Istnieją jednak sytuacje, w których szczególnie narażamy nasze ciało na utratę wody.

Przyczyny odwodnienia


  • Biegunka

Jest najczęstszym powodem, z którego traci się zbyt wiele wody. To częste lub wyjątkowo płynne ruchy jelit oraz nadmierne wodne opróżnienia. Trwała biegunka jest zarówno niekomfortowa, jak i niebezpieczna. Na całym świecie ponad cztery miliony dzieci umierają każdego roku w wyniku tak wywołanego odwodnienia.


  • Wymioty

To opróżnianie żołądka, podczas którego musi on pokonać ciśnienie utrzymujące w nim żywność. Wymioty powodują znaczną utratę wody i sprawiają, że konieczne jest nawodnienie organizmu poprzez podanie kroplówki.


  • Pocenie się

To nic innego jak chłodzenie rozgrzanego ciała, ale powoduje utratę znacznej ilości wody. Bez względu na to, czy ćwiczymy, mamy gorączkę, czy po prostu jest nam gorąco, po obfitym wydalaniu potu należy uzupełnić ubytek wody w organizmie.


  • Cukrzyca

Podwyższone poziomy cukru we krwi powodują, że przedostaje się on do moczu, wywołuje to błędne koło, ponieważ częste oddawanie moczu i nadmierne pragnienie to typowe objawy cukrzycy.


  • Oparzenia

Skóra odgrywa ważną rolę w regulacji płynów i temperatury ciała. Jeśli dochodzi do obrażeń w tym zakresie, może dojść do utraty zdolności utrzymania odpowiedniej gospodarki wodnej w skórze, ponieważ woda przedostaje się przez uszkodzoną skórę.

Objawy odwodnienia

Wstępne reakcje organizmu na odwodnienie to zwiększone pragnienie i zmniejszenie ilości wydalanego moczu, które ma na celu zaoszczędzić wodę. Mocz będzie skoncentrowany i bardziej żółtawy. Kiedy poziom utraty wody wzrasta, może pojawić się więcej symptomów, takich jak suchość w ustach, zaprzestanie łzawienia oczu i pocenia, skurcze mięśni, nudności i wymioty, a także kołatanie serca oraz zaczerwienienie. Przy silnym odwodnieniu, mózg i inne narządy ciała otrzymują mniej krwi, występują więc liczne zaburzenia i osłabienie. Jeżeli jest ono nieleczone, może dojść nawet do porażenia i śpiączki.

 

Istnieje szereg metod rozpoznania odwodnienia. Wspomnieć należy przede wszystkim o badaniach ciśnienia, które spada przy braku wody i tętna, mogącego wówczas wzrosnąć. Analizie poddaje się również stopień elastyczności skóry, która przy odwodnieniu staje się sucha i mniej sprężysta.

 

W niektórych przypadkach można przeprowadzić badania krwi oraz moczu, mające na celu zmierzenie potencjalnych nieprawidłowości elektrolitowych.

Jak leczyć?

Odwodnienie leczymy przez podanie płynów. Jeżeli stan nie jest poważny, można uzupełnić wodę pijąc ją przez usta, w innym przypadku trzeba podać kroplówkę. Przy odwodnieniu nie można wypić dużo płynu od razu, należy uzupełniać go często, ale małymi porcjami. Najczęściej podaje się wówczas wodę, czyste buliony lub elektrolity.

 

Odwodnienie postępuje wraz z upływem czasu. Jeśli rozpozna się je na wcześniejszych stadiach i w porę usunie jego przyczynę, leczenie we własnym zakresie będzie wystarczające. Kroki, które można podjąć w domu, aby zapobiec poważnemu odwodnieniu, to zmienić dietę i stosować leki, aby zminimalizować utratę wody. Jeżeli to nie pomoże, a osoba cierpiąca na zbytnią utratę płynów stanie się zdezorientowana lub wpada w letarg, należy udać się do szpitala.

 

Nie należy z tym zwlekać. Powikłania, które mogą się pojawić z powodu odwodnienia lub współistniejących chorób, to najczęściej niewydolność nerek, śpiączka, splątanie, a także udar cieplny.

Jak zapobiegać utracie wody?

1. Zabierz zwiększoną ilość płynów zawsze, gdy udajesz się na świeże powietrze, szczególnie jeśli planujesz ćwiczenia fizyczne. Jeśli pracujesz na zewnątrz, również miej ze sobą wodę.2. Sprawdzaj prognozę pogody i unikaj ćwiczeń, jeśli jest gorąco. Planuj takie działania wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy jest chłodniej.

3. Najbardziej na utratę wody narażone są osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci. Zwracaj uwagę, czy takie osoby mają dostateczną ilość wody i pomóż im w razie potrzeby. Podczas fali upałów zastanów się, czy osoby z twojego otoczenia nie potrzebują pomocy. W 1995 roku w Chicago w domach zmarło z powodu odwodnienia ponad 600 osób.4. Unikaj spożycia alkoholu, szczególnie gdy jest bardzo gorąco. Intensyfikuje on utratę wody i utrudnia rozpoznawanie wczesnych objawów odwodnienia.

5. W czasie gorących dni, noś luźne i jasne ubrania. Takie barwy nie przyciągają promieni słonecznych, więc będziesz się mniej pocił.6. Schłodź się, wchodząc na chwilę do klimatyzowanego pomieszczenia. Może to zapobiec skumulowaniu efektów dużej ekspozycji na ciepło.

Odwodnienie w skrócie  • Ciało potrzebuje do działania wody.
  • Odwodnienie występuje, gdy spożycie wody jest mniejsze niż utrata wody.
  • Objawy wahają się od łagodnych do zagrażających życiu.
  • Zapobieganie jest pierwszym krokiem w leczeniu odwodnienia.
  • Dzieci i osoby starsze są szczególnie podatne na odwodnienie.A ile ty pijesz dziennie płynów podczas dużych upałów? Napisz nam o tym na forum!