Silne promienie UV są przyjemne, ale niezbyt zdrowe dla naszych włosów. Dlatego cieszące nas coraz częściej słoneczne dni powinny nas skłonić do tego, aby zadbać o włosy. Nawet najlepsze szampony i odżywki nie wystarczą, aby były one zdrowe i lśniące. Kluczem do ich pięknego wyglądu jest to, co jemy. Oto 10 produktów, których jedzenie jest najlepszym sposobem, by zadbać o włosy.

1. Łosoś

Jest pełen „dobrych” tłuszczów, a ponadto zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne dla zdrowia skóry głowy. Ich brak może powodować przesuszenie skóry i matowienie włosów. Wegetarianie i weganie mogą pozyskać kwasy omega-3, jedząc 1–2 łyżki zmielonego lnu.

 

2. Ciemnozielone warzywa

Szpinak i inne ciemnozielone warzywa są doskonałymi źródłami witamin A i C, które są potrzebne do wytworzenia tłustej substancji zwanej sebum. Jest ono wydzielane przez mieszki włosowe i działa jak naturalna odżywka do włosów.

 

3. Fasola

Jako roślina strączkowa jest doskonałym źródłem białka, żelaza, cynku i biotyny. To ważne, ponieważ niedobory tej ostatniej, mimo iż nie zdarzają się często, mogą powodować kruchość włosów.

 

4. Orzechy

Orzechy włoskie, nerkowca, pekanowe i migdały zawierają cynk, którego niedobór może prowadzić do wypadania włosów. Dodatkowo orzechy włoskie zawierają kwas alfa linolowy i kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą działać jako naturalne środki do kondycjonowania włosów. Orzechy brazylijskie zawierają również selen – minerał, który pomoże utrzymać w zdrowiu skórę głowy.

 

5. Drób

Dostarcza żelaza o wysokim stopniu biodostępności, co oznacza, że ciało może je z łatwością przyswajać. Niewłaściwe białko w diecie może powodować osłabienie, kruchość lub nawet utratę włosów.

 

6. Jaja

Są jednym z najlepszych źródeł białka oraz biotyny i witaminy B12, które są ważnymi składnikami odżywczymi dla zdrowia włosów.

 

7. Pełne ziarna zbóż

Chleb pełnoziarnisty i wzmocnione płatki zbożowe mogą dostarczać włosom i organizmowi cynk, żelazo i witaminy z grupy B.

 

8. Ostrygi

Zawdzięczają swoja użyteczność dużej zawartości cynku – silnego przeciwutleniacza. Są znane jako afrodyzjaki, ale sprawdzają się również w dbaniu o włosy, naprawiając komórki i chroniąc je przed uszkodzeniem.

 

9. Niskotłuszczowe produkty mleczarskie

Mleko, jogurty i twaróg to świetne źródła wapnia – minerału ważnego dla wzrostu włosów. Produkty te zawierają również serwatkę i kazeinę, które są źródłami białka. Wrzuć ziarna lnu lub orzechy włoskie do jogurtu – doskonała odżywka gotowa.

 

10. Marchewka

Jest doskonałym źródłem witaminy A, która wspiera zdrową skórę głowy oraz dobre widzenie.

 

Skup się na zdrowym odżywianiu, sporadycznie korzystając z suplementów diety. Ilość zawartych w nich substancji nie zawsze może być dobra dla twojego organizmu. Natomiast ze zdrowym odżywianiem nigdy nie przesadzisz.

Napisz na naszym forum, jak dbasz o swoje włosy.