Zauważasz u siebie objawy takie jak zmęczenie, wypryski skórne, przyrost masy ciała, nadmierna waga, kłopoty ze snem? Masz problem z endometriozą lub niepłodnością? Jeśli tak, istnieje prawdopodobieństwo, że twoja równowaga hormonalna jest zachwiana.

Hormony w roli głównej

Hormony są chemicznymi posłańcami twojego ciała. Przemieszczają się przez krwiobieg do tkanek i narządów. Działają wolno i wpływają na wiele różnych procesów i czynności organizmy, w tym: wzrost i rozwój, metabolizm, funkcje seksualne, prokreację oraz ogólne samopoczucie. Są wytwarzane przez specjalne grupy komórek – gruczoły dokrewne, a więc przysadkę mózgową, szyszynkę, grasicę, tarczycę, nadnercza i trzustkę. Ponadto mężczyźni produkują hormony w jądrach, a kobiety – w jajnikach.

Do produkcji hormonów niezbędne są dobre tłuszcze i cholesterol. Ich brak może powodować problemy dlatego, że ciało nie ma odpowiedniego budulca. Toksyny zawierające związki chemiczne, które naśladują niezbędne do wytwarzania hormonów związki lub naśladują same hormony, również są niepożądane, ponieważ może dojść do powstawania mutantów estrogenu.

Układ hormonalny to złożony system, którego prawdopodobnie nigdy nie zrozumiemy do końca. Wpływa on na wszystko – od nastroju przez wagę aż do zdrowia jelit. Jeśli wątpisz w siłę hormonów, zastosuj kilka z poniższych sposobów, a przekonasz się, że poczujesz się lepiej.

Sposoby naturalnego równoważenia hormonów