Dla wielu osób dieta wegańska jest trudna do utrzymania przez dłuższy okres czasu, ale badania pokazują, że ten sposób odżywiania może przełożyć się na utratę wagi.

Wegedieta

Weganizm jest najbardziej restrykcyjnym rodzajem diety wegetariańskiej – wybierasz tylko żywność ze źródeł roślinnych, takich jak warzywa, owoce i zboża, i unikasz wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. W badaniu, wykonanym w Południowej Karolinie, ludzie, którzy wdrożyli weganizm stracili około dwa razy tyle, co niewegetarianie, a nawet ci, którzy stosowali bardziej zróżnicowaną dietę wegetariańską.

Osoby stosujące dietę wegańską często mają niższy wskaźnik masy ciała, ponieważ spożywają najmniejszą ilość tłuszczu, najwięcej błonnika i otrzymują więcej makroelementów niż jest zawartych w innych dietach. Dieta ta jednak często wymaga dodatkowego wysiłku, aby zaspokoić zapotrzebowanie na białko i wapń.

infoplanet zdrowie weganizm na odchudzanie wegedieta

Pomimo wyzwań, jeśli chcesz szybko rozpocząć odchudzanie, stosowanie diety wegańskiej przez trzy tygodnie może być świetnym początkiem na rozpoczęcie tego procesu. Później możesz przejść na dietę wegetariańską, która obejmuje niskotłuszczowy nabiał, jaja i/lub owoce morza.

Wegetarianin z definicji


  • Weganie: produkty zwierzęce nie są dozwolone – zakazane są: mięso, owoce morza, drób, jaja i produkty mleczne.

  • Lakto-wegetarianie: dozwolone produkty mleczne, niedozwolone mięso, owoce morza, drób, jaja.

  • Owo-wegetarianie: dozwolone jaja, niedozwolone: mięso, owoce morza, drób, produkty mleczne.

  • Lakto-owo-wegetarianie: dozwolone produkty mleczne i jajka.

infoplanet zdrowie weganizm na odchudzanie z definicji


  • Pescowegetarianie: dozwolone są ryby i owoce morza, ale bez mięsa i drobiu.

  • Pół wegetarianie: dieta śródziemnomorska oparta na owocach, warzywach, rybach i oliwie z niewielkimi ilościami kurczaka, przetworów mlecznych, jaj i czerwonego mięsa, dozwolona raz lub dwa razy w miesiącu.

Przy takim wyborze, wystarczy popróbować, aby znaleźć coś dla siebie.

kup artykuly platne