Weganie to – dla niewtajemniczonych – osoby niejedzące mięsa, drobiu, ryb ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym jajek, produktów mlecznych i żelatyny. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania ich stylem życia. W ciągu ostatnich 4 lat liczba wegan w krajach takich jak Wielka Brytania wzrosła kilkukrotnie. Również w Polsce ten trend żywieniowy się nasila. Moda na weganizm w dużej mierze wynika z troski o nasze zdrowie, a także o los planety i zwierząt hodowlanych.

Produkty pochodzenia zwierzęcego?

W swojej publikacji „Zaufaj mi, jestem lekarzem” dr Giles Yeo postanowił opisać eksperyment, w czasie którego przez miesiąc był weganinem. Naukowiec chcial sprawdzić, czy ten styl życia mu odpowiada. Yeo szybko jednak odkrył, że jednym z problemów jest to, jak wiele produktów wbrew pozorom jest pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to nie tylko żywności tak oczywistej, jak jajka, sery i mięso, ale również majonezu, makaronów, a nawet niektórych rodzajów wina (w procesie produkcji części alkoholów wykorzystywane są kości ryb lub białko zwierzęce).

Oprócz upewnienia się, że przypadkowo nie „łamiesz” diety wegańskiej, jednym z głównych wyzwań weganizmu jest sprawdzenie, czy w organizmie nie brakuje żadnych kluczowych składników odżywczych. Każdy weganin musi wiedzieć, że naraża się na niedostateczną ilość witaminy D, która jest niezbędna np. dla utrzymania zdrowych kości. Aby temu zaradzić, weganie często polegają na wzbogaconej żywności, w tym na niektórych rodzajach mleka sojowego, ryżu, soku pomarańczowego i płatków śniadaniowych, inni natomiast decydują się na zażywanie suplementów diety.

infoplanet zdrowie weganizm na zdrowie produkty pochodzenia zwierzecego

Kolejny problem to niedobór jodu, którego naszym głównym źródłem jest mleko krowie. Alternatywne produkty mleczne, takie jak mleko migdałowe, mają znacznie niższy poziom tego pierwiastka. Jod możesz znaleźć w niektórych wodorostach, ale jego ceny bywają oszałamiające – najlepszym wyjściem wydaje się więc przyjmowanie go w postaci skondensowanej.

Zdrowe życie

Raport naukowców, który zgromadził wyniki 10 wcześniejszych badań porównujących zdrowie wegetarian i wegan z wynikami ludzi stosujących zwyczajną dietę, pokazuje, że weganizm wpływa korzystnie na zdrowie. Uczeni stwierdzili, że bycie weganinem lub wegetarianinem wiązało się ze znacznie niższym ryzykiem chorób serca i raka, chociaż nie zaobserwowano różnicy w znacznej długości życia u badanych osób.

W skrócie: weganizm to życie zdrowsze, ale niekoniecznie dłuższe. Możliwe również, że zaobserwowane różnice nie miały związku z samym stosowaniem diety wegańskiej, a raczej z tym, że weganie/wegetarianie jako osoby bardziej „świadome” prowadzą ogólnie zdrowszy styl życia.

infoplanet zdrowie weganizm na zdrowie zdrowe odzywianie

Potwierdza to dr Yeo, który w trakcie swojego eksperymentu stracił 4 kg, a jego poziom cholesterolu spadł o 12%.

– Byłem mile zaskoczony, i chociaż nie planuję całkowicie przejść na weganizm, od teraz będę starał się stosować tego typu dietę przez kilka dni w miesiącu – powiedział.

kup artykuly platne