Zaparcie jest jednym z najczęstszych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, dotykającym nawet 15% populacji. Zwykłe porady dotyczące jedzenia błonnika, ćwiczeń i przyjmowania środków przeczyszczających czasami nie działają, prowadząc do chronicznego bólu i dyskomfortu. Jednak, jak dowiedziono w badaniu klinicznym, wkrótce w pobudzeniu wypróżnień mogą pomóc kapsułki, które wibrują w jelitach.

infoplanet zdrowie wibrujace kapsulki na zaparcie badania

Izraelska firma Vibrant opracowała kapsułki, które wibrują w jelicie grubym, aby stymulować skurcze i przemieszczać produkty trawienne. Kapsułki – wielkości typowych preparatów z tranem – zawierają mechanizmy elektroniczne, które można zaprogramować wibrowanie do różnych częstotliwości.

Kapsułki w dwóch badaniach klinicznych z udziałem 245 osób z przewlekłymi zaparciami testowali niedawno Satish Rao na Uniwersytecie Augusta w USA i jego współpracownicy. Uczestnicy badania zostali poinstruowani, aby przed pójściem spać połykać 5 kapsułek na tydzień przez 8 tygodni. Połowę badanych otrzymywało kapsułki zaprogramowane do wibrowania, a połowa – identyczne, ale niewibrujące placebo.

infoplanet zdrowie wibrujace kapsulki na zaparcie kapsulka

Kapsułki ustawiono na wibrowanie przez jeden lub dwa okresy 2,5-godzinne w ciągu 24 godzin po ich spożyciu. Zwykle były one wydalane po 1 lub 2 dniach. Jak się okazało uczestnicy, którzy wzięli wibrujące kapsułki, mieli 2 razy więcej ruchów jelit tygodniowo niż ci z grupy placebo. Występowały one zazwyczaj krótko po okresie wibracji.

Jak przekonywał Rao na dorocznym spotkaniu American College of Gastroenterology, większość uczestników nie odczuwało wibrowania w swoich układach trawiennych i nie odnotowało żadnych poważniejszych efektów ubocznych. Zespół planuje teraz większy eksperyment, który rozpocznie się w styczniu. Jeśli badanie się powiedzie, kapsułki wibrujące będą dostępne w sprzedaży już za 3 lata.

kup artykuly platne