Według badań przeprowadzonych wśród ponad 40 mln nowo narodzonych dzieci, niemowlaki, których ojcowie mają 45 lat lub więcej, są od urodzenia mniej zdrowe.

infoplanet zdrowie wiek ojca a zdrowie dzieci badania

Dzieci starszych ojców rodziły się przeciętnie o 20,2% lżejsze i miały o 14% większe ryzyko niskiej masy urodzeniowej niż niemowlęta ojców w wieku od 25 do 34 lat. Co więcej, noworodki, których ojcowie byli w wieku co najmniej 45 lat, miały również o 14 % większe szanse przyjęcia na oddział intensywnej terapii noworodków i były o 14 % bardziej podatne na przedwczesny poród niż młodszych ojców.

 

Dane pochodzą z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, dotyczącej żywych urodzeń, które miały miejsce w USA w latach 2007–2016. Podają ryzyko względne, co oznacza, że tylko niewielka liczba dzieci wymaga pobytu na oddziałach intensywnej terapii medycznej, ale ciągle jest większa niż u dzieci młodszych ojców.

Zespół twierdzi, że badanie było ważne, ponieważ pokazało, jaki wpływ na urodzone dziecko może mieć wiek ojca. To istotne w kontekście apeli organizacji, które od lat apelują do kobiet, aby nie odkładały macierzyństwa na później z powodów dotyczących zdrowia i ewentualnych komplikacji medycznych.

Źródło: British Medical Journal, DOI: 10.1136 / bmj.k4595

kup artykuly platne