Ebola, nazywana również gorączką krwotoczną, została po raz pierwszy zidentyfikowana w Kongo w 1976 roku. Jest wysoce zaraźliwym wirusem, który może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt ze zwierzętami lub płynami ustrojowymi organizmów zainfekowanych, w tym osób zmarłych. W północno-wschodniej Demokratycznej Republice Konga zostały potwierdzone cztery przypadki wirusa Ebola – poinformowały tamtejsze władze.

Zaledwie tydzień po tym, jak kongijscy urzędnicy i przedstawiciele służby zdrowia ogłosili koniec epidemii, która zabiła 33 osoby na północnym zachodzie kraju, Gubernator prowincji North Kivu Julien Paluku ponownie ogłosił na Twitterze wybuch epidemii. Jak na razie nie ma dowodów sugerujących, że oba ogniska choroby są ze sobą powiązane.

infoplanet zdrowie wirus ebola powraca epidemia

– Chociaż nie spodziewaliśmy się tak szybko konieczności zmierzenia się z kolejną epidemią, wykrycie wirusa jest wskaźnikiem prawidłowego funkcjonowania systemu nadzoru – oświadczył Kongijski minister zdrowia Oly Ilunga Kalenga.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w północnej części Kiwu było 26 przypadków zachorowań, w tym 20 zgonów. Władze stwierdziły jednak, że teraz czują się lepiej przygotowane na walkę z chorobą, w przeciwieństwie do epidemii wirusa z 2014 roku, która zabiła ponad 11 000 osób głównie w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

infoplanet zdrowie wirus ebola powraca pomoc

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, pracownicy służby zdrowia rozdali eksperymentalną, ale skuteczną szczepionkę każdemu, kto miał kontakt z zakażonymi. Według oficjalnego komunikatu władz w regionie pojawią się również eksperci z ministerstwa zdrowia, aby koordynować akcje walki z wirusem.