Czy wiesz, że współżycie seksualne nie jest konieczne, aby zarazić się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)? Ta infekcja, która może skutkować rakiem szyjki macicy lub odbytu, przenosi się także przez bliski kontakt ze skórą. Jakie inne informacje o infekcjach przenoszonych drogą płciową warto znać?

Wirus HPV

Brodawki wirusowe narządów płciowych mogą być duże lub małe, płaskie lub podniesione. Zwykle pojawiają się one jako mały guz lub grupa guzów w okolicy narządów płciowych i mogą mieć kształt kalafiora. Szczepionkę zapobiegającą HPV podaje się w trzech dawkach. Druga dawka jest podawana miesiąc lub dwa po pierwszej, a trzecia – 6 miesięcy po pierwszej. Zaleca się również szczepienie chłopców i dziewcząt w wieku 11 lub 12 lat. Jeśli nie otrzymają szczepionki przeciw HPV jako dzieci, kobiety mogą otrzymać ją przez 26 lat, a mężczyźni – przez 21 lat.

infoplanet zdrowie wstydliwe choroby wirus hpv

Wszy łonowe

Wszy łonowe są potocznie nazywane „krabami”. Ta nazwa odnosi się do kształtu tych pasożytów, który różni się od ciała wszy. Wszy łonowe żyją we włosach łonowych i rozprzestrzeniają się wśród ludzi podczas bliskiego kontaktu. Można je leczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty. O ich obecności świadczy zazwyczaj uporczywe swędzenie i widoczne wszy lub jaja przyczepione do włosów łonowych.

Świerzb

Świerzb to kolejna choroba spowodowana przez wszy. To niekoniecznie choroba narządów płciowych, ponieważ może wpływać na każdy obszar skóry, jednak często rozprzestrzenia się podczas kontaktów seksualnych. Objawy to ekstremalne swędzenie, które nasila się w nocy. Zarówno świąd, jak i wysypka mogą występować na całym ciele lub ograniczać się do nadgarstka, łokcia, miejsca pod pachami i między palcami. Mogą pojawić się też małe pęcherze i łuski. Leczenie najczęściej przyjmuje postać kremów bez recepty.

Rzeżączka

Rzeżączka jest łatwo przenoszącym się zakażeniem, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Może powodować niepłodność u mężczyzn i kobiet. Objawy to: palenie podczas oddawania moczu, ból miednicy u kobiet oraz obrzęk jąder i wydzielina z prącia u mężczyzn. W niektórych przypadkach objawy są łagodne, a stan jest mylony z infekcją dróg moczowych lub drożdżakami.

infoplanet zdrowie wstydliwe choroby rzezaczka

Opryszczka jamy ustnej

Opryszczki na ustach są oznaką infekcji wirusem opryszczki, zwykle wywołanym przez rodzaj wirusa opryszczki znanego jako ludzki wirus opryszczki 1 lub HHV-1. HHV-1 zwykle nie jest uważany za chorobę przenoszoną drogą płciową, jednakże może rozprzestrzeniać się poprzez całowanie i przenosić się na genitalia. Objawy to swędzenie warg lub skóry wokół ust, palenie w pobliżu ust lub okolicy ust, mrowienie w pobliżu ust lub okolicy ust, ból gardła, gorączka, opuchnięte gruczoły, bolesne połykanie i wysypka na dziąsłach, ustach, ustach lub gardle. Pojawiają się zwykle 1–3 tygodnie po pierwszej infekcji. Nie ma lekarstwa na infekcję, ale leki mogą zmniejszyć nasilenie i czas jej trwania. Ponadto kiedy objawy wracają, są zwykle łagodniejsze.

Opryszczka narządów płciowych

W przeciwieństwie do HHV-1, większość infekcji narządów płciowych wywołana jest przez wirus znany jako HHV-2. Rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt i jest uważany za chorobę przenoszoną drogą płciową. Ponad 87% osób zarażonych opryszczką narządów płciowych jest nieświadomych swoich infekcji z powodu bardzo łagodnych lub nieistniejących objawów. Znamienne może być jednak: bolesne, wypełnione płynem pęcherze i zaskorupiałe owrzodzenia na okolicach narządów płciowych, pośladków, ud lub odbytu, łagodne mrowienie i ból w nogach, biodrach lub pośladkach, które może wystąpić kilka dni przed wystąpieniem zakażenia opryszczki narządów płciowych. Po pierwszym zakażeniu powszechnym zjawiskiem są mniej poważne ogniska w pierwszym roku. Mają tendencję do zmniejszania się w czasie, chociaż infekcja może pozostać w organizmie na zawsze. Podobnie jak w przypadku HHV-1, leki mogą zmniejszyć ciężkość zakażenie, ale lekarstwa nie ma.

Kiła

Kiłę można wyleczyć za pomocą antybiotyków, ale wiele osób nie zauważa wczesnych objawów. Nieleczona może prowadzić do uszkodzenia nerwów, ślepoty, paraliżu, a nawet śmierci. Wśród objawów kiły wymienia się: bezbolesny wrzód na genitaliach lub w okolicy odbytu (często pierwszy znak), wysypkę, powiększone węzły chłonne, gorączkę, zmęczenie i wypadanie włosów.

infoplanet zdrowie wstydliwe choroby chlamydia

Chlamydia

Chlamydia jest bardzo częstą infekcją przenoszoną przez kontakty seksualne. Może powodować niepłodność, jeśli nie jest leczona. Zwykle symptomy to swędzenie genitaliów i bolesne oddawanie moczu. Objawy mogą nie zostać zauważone lub mogą być niejasne i niespecyficzne. Niektórzy ludzie nie mają żadnych objawów. Chlamydia może również rozwijać się w odbytnicy i gardle.

HIV i AIDS

Wirus HIV (wirus AIDS) osłabia układ odpornościowy organizmu. Rozprzestrzenia się poprzez kontakt seksualny, dzielenie się igłą lub od zakażonej matki przenosi się na dziecko. Przez lata może nie być żadnych objawów, ale pewność, czy jesteś zakażony, da badanie krwi. Przy odpowiednim leczeniu można zapobiec wielu poważnym chorobom. HIV przynosi objawy grypopodobne od 1 do 2 miesięcy po pierwszej infekcji, w tym podobne obrzęk węzłów chłonnych, gorączka i bóle głowy, a także dreszcze, wysypka, nocne poty, bóle mięśni i gardła, obrzęk węzłów chłonnych i wrzody ust. Znamienne są również: szybka utrata wagi, powracająca gorączka lub obfite nocne poty, ekstremalne i niewyjaśnione zmęczenie, długotrwały obrzęk gruczołów limfatycznych w pachach, pachwinie lub szyi, biegunka, która trwa dłużej niż tydzień, rany jamy ustnej, odbytu lub narządów płciowych, zapalenie płuc, czerwone, brązowe, różowe lub fioletowe plamy na lub pod skórą lub w jamie ustnej, nosie lub powiekach oraz trata pamięci, depresja i inne zaburzenia neurologiczne. Na HIV nie ma lekarstwa, ale istnieją leki, które mogą tłumić wzrost liczby wirusów w ciele. Ludzie stosują kombinację leków antywirusowych w nadziei, że zakażenie nie przejdzie w AIDS. Dodatkowe leczenie może pomóc w zapobieganiu lub zwalczaniu poważnych infekcji, jeśli układ immunologiczny osłabnie.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica jest pasożytniczą infekcją wywołaną przez Trichomonas vaginalis, która rozprzestrzenia się podczas kontaktów seksualnych. Wpływa zarówno na mężczyzn, jak i kobiety, i można leczyć za pomocą leków. Większość dotkniętych nią mężczyzn nie ma określonych objawów, choć obserwowane są niewielkie upławy lub pieczenie przy oddawaniu moczu. U kobiet rzęsistkowica powoduje żółtawozielone upławy z widocznym zapachem, swędzenie okolicy pochwy, bolesny seks lub oddawanie moczu. Objawy mogą rozwijać się od 5 do 28 dni po zarażeniu.

infoplanet zdrowie wstydliwe choroby hiv

Mity dotyczące chorób intymnych

Szacuje się, że połowa aktywnych seksualnie młodych dorosłych nabywa chorobę przenoszoną drogą płciową przed 25. rokiem życia, przez co są one najczęstszym rodzajem infekcji. Podczas gdy choroby przenoszone drogą płciową są częstsze u nastolatków i młodych dorosłych, każdy, kto jest aktywny seksualnie, jest zagrożony ryzykiem zakażenia. Co więcej, rośnie ono w przypadku utrzymywania kontaktów seksualnych z wieloma partnerami seksualnymi. Częstość występowania niektórych chorób przenoszonych drogą płciową wzrasta u mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.

infoplanet zdrowie wstydliwe choroby mity

Wiele chorób przenoszonych drogą płciową może rozprzestrzeniać się poprzez każdy rodzaj aktywności seksualnej. Obejmuje to kontakt skórny ze skórą i seks oralny. Oznacza to, że osoby, które jeszcze nie odbyły stosunku płciowego, również mogą zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak abstynencja jest jedynym absolutnie pewnym sposobem na uniknięcie choroby przenoszonej drogą płciową. Dobrym sposobem jest również bycie w długotrwałym, monogamicznym związku. Istnieją również kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć szansę na zakażenie się chorobą przenoszoną drogą płciową, jeśli jesteś aktywny seksualnie, w tym: monitorowanie zdrowia partnerów, używanie prezerwatyw i unikanie aktywności seksualnej z partnerem, który ma objawy choroby przenoszonej drogą płciową.

Prezerwatywy mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, ale nie są w 100% skuteczne. Są mniej skuteczne w ochronie przed opryszczką, kiłą i brodawkami narządów płciowych, ponieważ te choroby mogą być przenoszone przez kontakt ze zmianami skórnymi znajdującymi się w różnych miejscach na ciele. Prezerwatywy nie chronią również przed inwazjami świerzbowców.

Choroby intymne a rodzina

Choć może to być trudne, warto poinformować swojego partnera o chorobie przenoszonej drogą płciową tak szybko, jak to możliwe. Nawet jeśli jesteś leczony, nadal możesz rozprzestrzeniać infekcję. W przypadku niektórych chorób przenoszonych drogą płciową zaleca się, aby oboje partnerzy byli leczeni w tym samym czasie.

infoplanet zdrowie wstydliwe choroby a rodzina

Dzielenie się informacjami o wstydliwych chorobach może być trudne, jednak warto pamiętać, że taka infekcja nie jest dowodem zdrady. Może ona równie dobrze wynikać z przeszłych relacji partnera. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową wykazuje niewielkie objawy lub w ogóle nie przynosi symptomów, przez co mogą one zostać wykryte znaczny czas po zakażeniu.

Choroby przenoszone drogą płciową u kobiet w ciąży mogą powodować przedwczesny poród, a wiele z nich przenosi się na dziecko w czasie ciąży lub porodu. Dlatego wszystkie kobiety w ciąży powinny zostać przebadane pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową. Ponadto niektóre mogą powodować problemy u niemowląt, takie jak mała masa urodzeniowa, poród martwego dziecka, problemy z nerwami, ślepota, poważne infekcje i problemy z wątrobą. Leczenie w czasie ciąży może to ryzyko zmniejszyć.

Źródła: Aids.gov, Illinois Department of Public Health, KidsHealth.org, New York State Department of Health

kup artykuly platne