Istnieje wiele potencjalnych metod leczenia wypadania włosów, w tym tabletki, zastrzyki, a nawet przeszczepianie włosów, które odrastają. Teraz pojawia się nowy pomysł: zapach syntetycznego drzewa sandałowego, który może powodować ponowny szybki wzrost włosów.

Magiczny zapach drzewa sandałowego?

Nos jest oczywistym miejscem do szukania receptorów, które wykrywają nieprzyjemne zapachy. Jednak naukowcy twierdzą, że podobne receptory znajdują się w wielu częściach ciała. Obejmuje to skórę wokół mieszków włosowych, gdzie komórki produkują receptor węchowy o nazwie OR2AT4, który odgrywa rolę w różnych reakcjach fizjologicznych.

Ralf Paus z University of Manchester w Wielkiej Brytanii i jego współpracownicy przekonują, że istnieją potwierdzone dowody na fakt, iż tworzenie nowych włosów wykorzystuje podobny zestaw narzędzi molekularnych, jak powstawanie blizny na ranie. To sprawiło, że naukowcy podjęli badania, czy aktywacja OR2AT4 może poprawiać wzrost włosów.

infoplanet zdrowie wypadanie wlosow to nie problem zapach drzewa sandalowego

Aby przetestować pomysł, zespół wykorzystał próbki ludzkiej skóry głowy ofiarowane przez ochotników, którzy przeszli zabiegi faceliftingu. Próbki zostały zanurzone w syntetycznym zapachu drzewa sandałowego na 6 dni. Syntetyczny zapach drzewa sandałowego został wybrany, ponieważ jest cząsteczką zapachu szczególnie wiążąca się z receptorem OR2AT4.

Bujny wzrost włosów

Naukowcy odkryli wzrost wydzielania hormonu wzrostu w skórze głowy w wysokości 25–30%. Innymi słowy, hormon odgrywał kluczową rolę w poprawie wzrostu włosów. Ponadto wiązanie zapachu i receptora opóźniło również naturalną śmierć komórek biorących udział w powstawaniu włosów, co sugeruje dłuższą fazę wzrostu włosów.

– Po raz pierwszy pokazaliśmy, że ludzki narząd można regulować za pomocą prostego, szeroko stosowanego w kosmetyce środka zapachowego. Organ musi być ciągle stymulowany przez receptory węchowe dla optymalnego wzrostu – mówi naukowiec.

infoplanet zdrowie wypadanie wlosow to nie problem bujny wzrost wlosow

Jak mówią naukowcy syntetyczny środek zapachowy z drzewa sandałowego mógłby stanowić podstawę terapii: zastosowanie jej na skórze głowy może pomóc w poprawie wzrostu włosów. Syntetyczne drzewo sandałowe jest szeroko stosowane w przemyśle kosmetycznym i perfumerii. Okazuje się, że naturalny zapach drzewa sandałowego ma inną strukturę, przez co nie daje takiego samego efektu.

Źródło: Nature Communications

kup artykuly platne