Ludzie wyżsi są bardziej narażeni na raka niż osoby niskie. Zależność ta występuje, ponieważ mają więcej komórek w swoim ciele, w których mogą wystąpić mutacje powodujące raka. Czy to możliwe?

infoplanet zdrowie wzrost to ryzyko raka badania

Jak donosi The Guardian, wcześniejsze badania wykazały, że każde 10 centymetrów wzrostu powoduje o 10% wyższe ryzyko zachorowania na raka. Choć tworzono wiele teorii mogących to wyjaśnić, nowy eksperyment profesora biologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside Leonarda Nunneya znalazł odpowiedź na to pytanie.

Z analiz opublikowanych w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B wynika, że wysocy ludzie mają więcej komórek, w których może rozwinąć się rak. Jednak różnice wzrostu nie wyjaśniają w pełni, dlaczego mężczyźni są bardziej narażeni na raka niż kobiety.

infoplanet zdrowie wzrost to ryzyko raka wnioski

– Wyżsi ludzie nie powinni się martwić się o ryzyko zachorowania na raka – twierdzi jednak Georgina Hill z Cancer Research UK.

Ryzyko jest minimalnie większe i można zrobić wiele, aby utrzymywało się na bezpiecznym poziomie. Jak radzą eksperci, wystarczy zdrowo się odżywiać, nie pić alkoholu i nie palić.

kup artykuly platne