Jak wynika z raportu naukowców, w tym roku na świecie pojawi się 18,1 miliona nowych przypadków raka, a 9,6 miliona ludzi umrze, przegrywając walkę z chorobą. Ten wzrost – z poziomu 14,1 miliona przypadków i 8,2 miliona zgonów w 2012 roku – spowodowany jest rosnącą populacją ludzkości na świecie i jej starzeniem się.

Naukowcy twierdzą, że choć sposoby leczenia i diagnozowania raka w ciągu ostatniej dekady uległy poprawie, ogólna tendencja wskazuje na wzrost liczba zachorowań i zgonów z roku na rok. Gdy kraje stają się bogatsze, ze względu na styl życia na nowotwory choruje coraz więcej osób. Aktualne statystyki sugerują, że na raka w jakimś okresie swojego życia prawdopodobnie zachoruje 1 na pięciu 5 i 1 na 6 kobiet. Dlatego Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) prowadzi regularne badania dotyczące skali chorób nowotworowych na całym świecie, przyglądając się bliżej 36 różnym odmianom tej choroby w 185 krajach.

infoplanet zdrowie wzrost zachorowan na raka badania

Ostatni raport dowodzi, że za jedną trzecią wszystkich przypadków zachorowań na raka i zgonów na świecie odpowiadają rak płuc, rak piersi i rak jelita. Autorzy badań twierdzą również, że rak płuc jest obecnie główną przyczyną zgonów nowotworowych u kobiet w 28 krajach świata, zwłaszcza w USA, Danii, Chinach, Nowej Zelandii i na Węgrzech.

Tytoń jest głównym powodem, dla którego więcej kobiet na świecie cierpi na nowotwory płuc. W Wielkiej Brytanii palenie tytoniu wśród kobiet stało się bardziej popularne niż u mężczyzn, więc obecne tendencje nie są zaskakujące. Papierosy są również coraz bardziej popularne wśród kobiet w krajach o niskich i średnich dochodach, a agresywny marketing przemysłu tytoniowego tylko pogarsza sytuacje – wyjaśnia George Butterworth z organizacji charytatywnej Cancer Research UK.

infoplanet zdrowie wzrost zachorowan na raka rak pluc

Co więcej, według raportu prawie połowa wszystkich przypadków raka i większość zgonów z powodu nowotworów na świecie w tym roku zostanie odnotowanych w Azji. Rokowania wynikają z dużej liczby osób żyjących na kontynencie oraz wyższego wskaźnika zgonów niektórych nowotworów, które są o bardziej powszechne właśnie w tym regionie.

– Wyniki podkreślają potrzebę dalszego wprowadzania ukierunkowanej i skutecznej polityki zwalczania tytoniu w każdym kraju na świecie. Obejmuje to na przykład wysokie wskaźniki zachorowań na raka wątroby w Chinach. Nowotwór ten jest niezwykle trudny do wyleczenia. Poza tym istnieje niezwykła różnorodność typów nowotworów i wzorców zachorowań na całym świecie. Z tego powodu kraje muszą rozważyć dostosowanie sposobów, w jaki starają się zapobiegać i leczyć raka, do lokalnych potrzeb – komentuje dr Freddie Bray z IARC.

kup artykuly platne