Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie jednym z najbardziej znaczących tematów we wszystkich krajach świata. Może ono uszkodzić nasz organizm na wiele sposobów – powoduje szereg krótkoterminowych objawów oddechowych, w tym kaszel, podrażnienie gardła, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech czy duszności, a także wywołuje wieloletnie komplikacje, zaostrzając przebieg innych chorób. Z tego względu narody w różny sposób usilnie walczą o czyste powietrze.

By przybliżyć temat, przedstawiamy kluczowe obszary tego newralgicznego zagadnienia, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu zanieczyszczeń na nasze zdrowie, oraz możliwości wpływu na jakość powietrza, które posiada każdy z nas.

Kto jest najbardziej narażony?

W grupie osób najbardziej narażonych na powikłania zdrowotne wskutek zanieczyszczenia powietrza są dzieci, seniorzy, chorzy na astmę lub inne choroby płuc i serca, a także pracujący na świeżym powietrzu.

 

Dzieci są bardziej podatne na wpływ negatywnych składników powietrza niż dorośli, ponieważ ich płuca wciąż się rozwijają. Dodatkowo spędzają one więcej czasu poza domem i oddychają szybciej niż dorośli.

 

Ostatnie badania wykazały, że zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do rozwoju astmy od wczesnego dzieciństwa. Wyższe poziomy toksycznych pyłów są związane z częstszym występowaniem chorób serca, a także zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów. Ponadto są one często odpowiedzialne za wady płodu i wady genetyczne. Jeżeli zaś odkładają się w glebie, szkodzą dodatkowo za pośrednictwem wody pitnej i pożywienia.

Gdzie występują największe zanieczyszczenia?

Normy jakości powietrza określają jak czyste powinno być powietrze oraz ile substancji powinno w nim być, aby nie powodować szkód dla organizmu.

 

Znaczna część ludzkości mieszka na terenach dużych miast, w których przekroczenie norm zanieczyszczeń powietrza jest nadal wysokie, a problemy z jakością powietrza są duże. Około 90% mieszkańców aglomeracji europejskich jest narażone na przedwczesną śmierć z powodu zanieczyszczeń w wyższych niż dopuszczalne poziomach stężeń za szkodliwych dla zdrowia substancji w powietrzu. Szacuje się chociażby, że drobny pył zawieszony w powietrzu skraca długość życia o ponad 8 miesięcy.

Jednak problemy z zanieczyszczeniem powietrza nie są kwestia miejską czy lokalną, ponieważ rozprzestrzeniają się na dużych obszarach i są transportowane w odległe miejsca.


Czytaj dalej