Jak sugerują nowe badania przeprowadzone w Chinach, przewlekłe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może być powiązane ze spadkiem umiejętności poznawczych. Co więcej, badacze są przekonani, że negatywny wpływ zanieczyszczeń zwiększa się wraz z wiekiem, najbardziej dotykając mężczyzn z niższym poziomem wykształcenia.

Zabójczy smog

W ciągu czterech lat amerykańsko-chiński zespół monitorował zdolności matematyczne i werbalne około 20 000 osób. Badacze są przekonani, że uzyskane wyniki mają globalne znaczenie, a ponad 80% ludności miejskiej na świecie oddycha niebezpiecznie zanieczyszczonym powietrzem. Jednakże podczas ustalania związku między zanieczyszczeniem i niższymi wynikami testów, badanie nie wykazało przyczyny i skutku.

Według światowej Organizacji Zdrowia smog, opisywany jako „niewidzialny zabójca”, powoduje około 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie. Badania prowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Pekińskiego i Uniwersytetu Yale w USA zostały oparte na pomiarach dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i cząstek o średnicy poniżej 10 mikrometrów, z którymi na co dzień stykali się badani. Nie jest jednak jasne, która z tych trzech substancji okazała się najbardziej szkodliwa. Ponadto w raporcie nie zostały uwzględnione tlenek węgla, ozon i większe cząstki.

infoplanet zdrowie zanieczyszczenie powietrza zabija dym

– Dostarczamy dowodów na to, że wpływ zanieczyszczenia powietrza na testy werbalne staje się coraz bardziej wyraźny wraz z procesem starzenia się, szczególnie w przypadku mężczyzn i osób mniej wykształconych. Zanieczyszczenie zwiększa również ryzyko chorób zwyrodnieniowych, takich jak choroba Alzheimera i inne formy demencji – czytamy w dokumencie opublikowanym przez National Academy of Sciences.

Coraz więcej faktów

Wcześniejsze badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza miało negatywny wpływ na zdolności poznawcze uczniów. Jak ocenia Derrick Ho z Politechniki w Hongkongu, który pracował nad skutkami zdrowotnymi ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak właśnie smog, najnowsze wyniki idealnie pasują do tych wcześniejszych.

– Nowością w tym artykule jest skupienie się na scenariuszu Chin i fakt, że jest to bardzo szczegółowe badanie w porównaniu z wieloma innymi. Również zróżnicowanie płci i wieku jest tutaj o wiele większe niż podczas poprzednich testów – wskazał Ho w wywiadzie dla BBC.

infoplanet zdrowie zanieczyszczenie powietrza zabija oddychanie

Uważa się, że znaczna część substancji zanieczyszczających ma bezpośredni wpływ na chemię naszego mózgu, na przykład cząstki stałe mogą przenosić toksyny bezpośrednio do jego wnętrza. Niektóre szkodliwe substancje mogą mieć również wpływ na nasze zachowanie, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób takich jak depresja.

Z powodu ekspozycji na zanieczyszczone powietrze każdego roku przedwcześnie umiera około 7 milionów ludzi. Smog spowodował bezpośrednio 4,2 miliona zgonów na całym świecie w 2016 roku. Co gorsza, 91% światowej populacji mieszka w miejscach, w których jakość powietrza nie spełnia norm WHO. 14 spośród 20 najbardziej zanieczyszczonych na świecie miast leży w Indiach.

kup artykuly platne