Wakacje sprzyjają małym i większym szaleństwom. Często mamy wówczas większy apetyt na zrobienie czegoś wyjątkowego, co dla jednych będzie skokiem ze spadochronem, zaś dla innych – upamiętnieniem wyjątkowych chwil w postaci tatuażu. Choć jest to coraz bardziej popularna forma wyrażania siebie, nierzadko potrzeba czasu, aby zaakceptować pojawienie jego się na ciele.

Przeczytajcie, z czym wiąże się decyzja o zrobieniu tatuażu.

1. Ból

Jednym z czynników, który bardzo często nas powstrzymuje przed wytatuowaniem się, jest ból. Próg jego odczuwania jest różny, ale z pewnością będzie to jedna z nieprzyjemniejszych konsekwencji zrobienia tatuażu.

 

Co więcej, badanie przeprowadzone przez czasopismo „Kontakt Dermatitis” wykazało, że 10% osób, które zdecydowało się na tatuaż, miało powikłania, takie jak swędzenie i obrzęk. Ponadto 6% z nich obserwowało taką reakcję skóry trwającą przewlekle – ponad 4 miesiące.

2. Zapalenie skóry

Tatuaż może powodować reakcję alergiczną. Ponadto, zaburzenia skóry, takie jak łuszczyca i wypryski, mogą powodować poważne problemy przy wprowadzeniu do skóry tuszu.

 

– Pacjenci z łuszczycą są narażeni na zjawisko Koebnera, które oznacza zwiększoną widoczność choroby w miejscach, gdzie występuje uraz w skórze – mówi Marie Leger, dermatolog w Centrum Medycznego Langone przy Uniwersytecie Nowojorskim. – Jest to niekomfortowe, a dodatkowo może pogarszać stan już istniejących zmian skórnych.

3. Zakażenia

Jak twierdzi dr Leger, tatuaż zwiększa ryzyko zakażenia, więc osoby z wrażliwym systemem odpornościowym muszą być szczególnie ostrożne.

 

Dotyczy to również miłośników tatuaży zażywających leki immunosupresyjne, takich jak leki stosowane w leczeniu raka, reumatoidalnym zapaleniu stawów, stwardnieniu rozsianym, toczenia lub choroby Crohna.

4. Zaburzenia gojenia

Rozmowa z lekarzem będzie również uzasadniona, jeśli przyjmujesz rozcieńczalniki krwi, takie jak aspiryna lub Plavix. Mogą one wpływać na zdolność krzepnięcia krwi w twoim organizmie.

 

Istnieją również doniesienia o zaburzeniach gojenia się i bliznowaceniu podczas stosowania trądzikowego leku Accutane, więc – jak zapewnia dr Leger – warto poczekać co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.

5. Wrażliwość na słońce

Świeżo wytatuowana skóra jest bardzo wrażliwa na słońce i nawet po zagojeniu się jest wrażliwsza. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, światło UV może reagować z atramentem wytatuowanym oraz wywołać bolesną reakcję. Jest to możliwe niezależnie od zastosowanego koloru atramentu, ale najprawdopodobniej prawdopodobne w przypadku, gdy tatuaż zawiera tusz żółty lub czerwony.

 

– Z rozmysłem wybierz obszar, który jest rzadko narażony na słońce lub oceń, jak zamierzasz ją chronić przy użyciu kremu przeciwsłonecznego, gdy tylko jesteś na zewnątrz – radzi dr Leger.

6. Sterylizacja

– Pamiętaj, że prawie wszystkie narzędzia do wykonywania tatuażu powinny być jednorazowego użytku – ostrzega Mike Martin, prezes Alliance of Professional Tattooists. – Brudne igły mogą przenosić ciężkie zakażenia, takie jak zapalenie wątroby i HIV.

Będziesz wiedzieć, że salon tatuażu jest właściwym miejscem dla ciebie, jeśli czujesz się komfortowo i uzyskujesz odpowiedzi na swoje pytania. Szczególnie ważne jest sprawdzenie, jak czyszczone są narzędzia wielokrotnego użytku.

 

– Dobry salon powinien być wyposażony w autoklawowy sterylizator laboratoryjny, który wykorzystuje ciepło, parę i ciśnienie, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia – mówi Martin.

Ponadto należy się upewnić, że artysta nosi rękawice ochronne i zmienia je w momencie, gdy dotyka obiektu poza skórą.

7. Zachowanie procedur

Pamiętaj, że jest to forma zabiegu medycznego, który wymaga zachowania procedur oraz odpowiedniego przygotowania. Badacze z Uniwersyteckiego Ośrodka Medycznego w Georgetown stwierdzili, że nawet dwa drinki mogą wpływać na zdolność łączenia się płytek krwi, co jest niezbędne do jej odpowiedniego krzepnięcia.

 

– Mówię moim klientom, aby dobrze się nawodnili, oraz zjedli coś na godzinę przed zabiegiem. Będą mogli wówczas zachować spokój i wspomogą proces gojenia – zaleca Martin.

8. Golenie zabronione

Jeśli twój tatuaż znajduje się na obszarze pokrytym włosami, trzymaj się z dala od maszynek do golenia.

– Ludzie, którzy próbują się ogolić, mogą zerwać powierzchnię skóry, co zwiększa ryzyko infekcji i innych problemów – mówi Martin.

 

Artyści w studiu Martina często używają nożyczek i elektrycznej maszynki do golenia, nie jest to jednak groźne. Profesjonalista ma wiedzę i wprawę w tego typu działaniach.

Co wy na to? Zrobicie sobie tatuaż? Podzielcie się swoją opinią na forum.