Zespół policystycznych jajników dotyka jedną na pięć kobiet na świecie, z czego trzy czwarte ma problemy z zajściem w ciążę. Jednak jego przyczyny od dawna są zagadką. Niedawne odkrycie doprowadziło do wyleczenia zespołu policystycznych jajników u myszy, a próba powtórzenia tego mechanizmu u kobiet ma zostać przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Zespół policystycznych jajników a równowaga hormonalna

Przyczyną zespołu policystycznych jajników może być zaburzenie równowagi hormonalnej przed porodem. Paolo Giacobini z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych wraz z innymi naukowcami odkryli, że zespół policystycznych jajników może być wywołany przez nadmiar ekspozycji na hormon anty-Müllerowski w łonie matki. Naukowcy odkryli, że kobiety w ciąży z zespołem policystycznych jajników mają o 30% wyższy poziom hormonu anty-Müllerowskiego niż zdrowe kobiety. Ponieważ syndrom ten funkcjonuje w rodzinach, zastanawiano się, czy ta nierównowaga hormonalna w ciąży może wywołać u ich córek ten sam stan.

infoplanet zdrowie zespol policystycznych jajnikow uleczalny rownowaga

– Jest to zdecydowanie najczęstszy stan hormonalny dotykający kobiety w wieku rozrodczym, ale dotąd nie zyskał dużej uwagi. Dostępne są zabiegi pomagające kobietom z zespołem policystycznych jajników zajść w ciążę, ale ich skuteczność jest zwykle mniejsza niż 30% w ciągu 5 cykli menstruacyjnych – mówi Robert Norman z University of Adelaide w Australii.

Aby przetestować swoją teorię, badacze wstrzyknęli nadmiar hormonu anty- Müllerowskiego ciężarnym myszom. U ich potomstwa płci żeńskiej pojawiło się wiele cech zespołu policystycznych jajników, w tym późniejsze okresy dojrzewania i rzadkie jajeczkowanie. Nadmiar hormonu zdawał się wywoływać ten efekt przez nadmierną stymulację zestawu komórek mózgowych, które podnoszą poziom testosteronu.

Zespół policystycznych jajników odwracalny?

Zespół był w stanie odwrócić ten efekt u myszy za pomocą cetroreliksu – leku IVF rutynowo stosowanego do kontrolowania stanu hormonów kobiecych. Po terapii tym lekiem zespół policystycznych jajników u myszy ustąpił. Po tym sukcesie zespół planuje badanie kliniczne działania cetroreliksu u kobiet.

infoplanet zdrowie zespol policystycznych jajnikow uleczalny ciaza

– To może być atrakcyjna strategia na przywrócenie owulacji i ostatecznie zwiększenie wskaźnika ciąż u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników. Ten radykalnie nowy sposób myślenia o zespole policystycznych jajników i otwiera wiele możliwości dalszych badań – wyjaśnia Giacobini.

Odkrycia mogą również wyjaśniać, dlaczego kobiety z syndromem policystycznych jajników zachodzą łatwiej w ciążę mając 30–40 lat. Jak wyjaśnia Norman, poziomy hormonu anty-Müllerowskiego zmniejszają się z wiekiem, zwykle sygnalizując obniżoną płodność. Jednak u kobiet, które zaczynają od wysokiego poziomu, spadki związane z wiekiem mogą doprowadzić do normalnego zakresu płodności. To jednak wciąż tylko teoria, która musi zostać przetestowana.

Jeśli zespół policystycznych jajników rzeczywiście przechodzi z matki na córkę za pośrednictwem hormonów w łonie matki, stałoby się jasne, dlaczego tak trudno jest wskazać jakąkolwiek genetyczną przyczynę tego zaburzenia. Mogłoby również pomóc przełamać impas, na którym ugrzęźli naukowcy od dłuższego czasu.

Źródło: Nature Medicine, DOI: 10.1038 / s41591-018-0035-5

kup artykuly platne