Niektóre badania wykazały, że zwierzęta we wczesnym okresie życia chronią przed alergiami w dzieciństwie. Zatem im więcej kotów lub psów spotkasz jako niemowlę, tym mniejsza szansa na rozwój astmy, kataru siennego lub egzemy. Bill Hesselmar z Uniwersytetu w Gothenburgu w Szwecji i jego współpracownicy zastanawiali się jednak, czy posiadanie więcej niż jednego zwierzaka zwiększyłoby korzyści.

infoplanet zdrowie zwierzeta chronia przed alergia badania

Badacze przyjrzeli się danym z dwóch poprzednich badań. Większe z nich zawierało wyniki 1029 dzieci w wieku od 7 do 8 lat. Częstość występowania alergii wynosiła 49% u dzieci, które spędziły pierwsze 12 miesięcy życia w domu bez zwierząt. Niekorzystne wyniki spadały do 43% u dzieci, które w dzieciństwie mieszkały z jednym zwierzakiem, i do 24% u dzieci, które mieszkały z 3 zwierzętami domowymi. Dwoje dzieci mieszkało z 5 zwierzakami – żadne z nich nie miało alergii.

W drugim badaniu od urodzenia przebadano 249 dzieci. Po 8 lub 9 latach wskaźnik alergii wynosił 48% w przypadku dzieci, które nie miały ekspozycji na zwierzęta domowe w pierwszym roku, 35% w przypadku dzieci przebywających z jednym zwierzęciem i 21% w przypadku dzieci, które żyły z dwoma lub więcej zwierzętami. Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci, które dorastają w gospodarstwie hodowlanym, mają mniejsze ryzyko alergii. Hesselmar uważa, że posiadanie wielu zwierząt domowych jest jak życie w małej farmie, z dużą ilością ekspozycji na alergeny.

infoplanet zdrowie zwierzeta chronia przed alergia wnioski

– Badania udowadniają, że istnieje związek zależny od dawki: większa ekspozycja na zwierzęta oznacza lepszą ochronę. To może wyjaśnić, dlaczego niektóre wcześniejsze badania nie znalazły związku. Pies lub kot, który rzadko przebywa w domu lub ma bliski kontakt z dzieckiem, może nie chronić. Wyklucza to również możliwość wyjaśnienia związku przez błędy selekcji: wynik rodzin z alergiami, które nie chcą mieć zwierząt domowych – mówi Hesselmar.

Ilość alergii narasta od połowy XX wieku, ale wciąż nie wiemy, co je powoduje. Hesselmar uważa, że zwierzęta domowe zawierają mikroorganizmy, które stymulują ludzki układ odpornościowy, aby dzieci nie uczulają się. Spędzanie czasu z innymi dziećmi i przebywanie na powietrzu we wczesnym okresie życia również wydaje się mieć działanie ochronne.

Źródło: PLoS One, DOI: 10.1371 / journal.pone.0208472

kup artykuly platne