Start szczepień ochronnych

 

W Białymstoku rozpoczęła się realizacja programu szczepień ochronnych przeciw grypie, przygotowanego przez Urząd Miejski. Mieszkańcy Białegostoku powyżej 60 roku życia, chcący skorzystać z bezpłatnej szczepionki przeciw grypie, mogą zrobić to w siedmiu placówkach medycznych.

Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60 roku życia został przygotowany na lata 2017–2020. Pod koniec lipca rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert. Wyłonionych zostało siedmiu wykonawców, którzy zajmują się realizacją programu. Oprócz szczepienia starszych osób będą też prowadzić działania edukacyjne.

Na realizację programu w 2017 r. Miasto przeznaczyło 150 tys. zł. Ta kwota wystarczy na zaszczepienie 3 tys. 287 osób. Szczepienia będą odbywały się między wrześniem a listopadem, czyli na początku sezonu epidemiologicznego. Podobnie będzie przez trzy kolejne lata. O przyjęciu do programu decyduje kolejność zgłoszeń. Skorzystać z niego mogą osoby, u których nie ma przeciwskazań do realizacji szczepień.

– Chcemy w ten sposób pomóc białostockim seniorom i umożliwić im dostęp do szczepień przeciwko grypie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Wielu osób nie stać na kupowanie szczepionek, a grypa jest poważnym problemem zdrowotnym.

W zależności od sezonu choruje na nią ok. 5–15% populacji. Śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych jest najwyższa wśród osób starszych. Zdaniem WHO szczepienia przeciwko tej chorobie są bezpieczną i skuteczną metodą profilaktyki powikłań pogrypowych.

Szczegółowy plan placówek, w których można się zaszczepić, jest dostępny na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd