Obchody Światowego Dnia Mukowiscydozy

 

8 września przypada Światowy Dzień Mukowiscydozy. Wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku organizujemy briefing prasowy poświęcony projektowi „Motylówki”. Co wspólnego mają strefy motyli ze Światowym Dniem Mukowiscydozy? Dwa skrzydła motyla, które są logotypem PTWM, symbolizują dwa płuca chorych na mukowiscydozę. Podnosimy świadomość na temat nieuleczalnej choroby genetycznej i budujemy wrażliwość przyrodniczą. Spotykamy się 8 września o godz. 10.00 na Zieleńcu przy ul. Za Murami w Gdańsku.

Zapewniliśmy już schronienie pszczołom, jeżom oraz pożywienie kaczkom. Motyle to kolejni mieszkańcy, których zachęcamy do zadomowienia się w Gdańsku. Stworzyliśmy dla nich 21 stref, w których posadziliśmy 350 krzewów roślin wabiących motyle i postawiliśmy tablice edukacyjne. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski i Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk zainaugurują funkcjonowanie motylowych stref w dniu, w którym w sposób szczególny pochylamy się nad nieuleczalnie chorymi na mukowiscydozę.

Na całym świecie motyle kojarzone są ze środowiskiem osób zmagających się z mukowiscydozą. Wiele organizacji działających na rzecz osób dotkniętych tą chorobą, w tym PTWM, w swoim logotypie ma właśnie motyla – symbolizującego zarówno kruchość, jak i nadzieję.

– Gdańskie parki i zieleńce obok pełnienia funkcji rekreacyjnej, dzięki projektom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni stają się fascynującym polem badawczym, miejscem prowadzenia obserwacji przyrodniczych i poszerzania praktycznej wiedzy o świecie organizmów żywych – mówi Ewelina Latoszewska, pomysłodawczyni projektu, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w GZDiZ. – W czerwcu br. w starannie wybranych 21 lokalizacjach w Gdańsku posadziliśmy 350 sztuk krzewów z gatunku Budleja Dawida, zwanego potocznie motylim krzewem.

Projekt „Motylówki” ma jeszcze inny, szerszy wymiar. Dzięki niemu chcemy zwrócić uwagę na problem najczęściej występującej choroby genetycznej – mukowiscydozy.

– W najbliższy piątek, 8 września przypada Światowy Dzień Walki z Mukowiscydozą. To doskonała okazja, by połączyć przyjemne z pożytecznym i posadzić wspólnie z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą więcej roślin wabiących kolorowe motyle (jeżówkę purpurową, rudbekię szorstkowłosą, lawendę, rozchodnik okazały), a jednocześnie poszerzyć swoją wiedzę na temat mukowiscydozy i możliwości wsparcia osób zmagających się na co dzień z tą ciężką chorobą – mówi Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

Gdańskie „Motylówki” to projekt rozwojowy. Sukcesywnie będziemy powiększać motylowe strefy o rośliny przyciągające te piękne owady, zapraszając do udziału w projekcie również mieszkańców Gdańska. Wkrótce w strefach dla motyli pojawią się również specjalne domki, wykonane z drewna, które będą dla nich schronieniem przed wiatrem i deszczem oraz stanowić będą azyl na czas hibernacji.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd