Jastrzębie-Zdrój. Inhalatorium solankowe nagrodzone

W 17. edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2016” Miasto Jastrzębie-Zdrój otrzymało wyróżnienie Marszałka Województwa w kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej. Przyznane zostało ono za inhalatorium zasilane wodami solankowymi w Parku Zdrojowym. Uhonorowanie obiektu umotywowano „udaną rekonstrukcją obiektu, jego harmonijnym wpisaniem w architekturę zieleni i wzbogaceniem oferty parku”.

 

Inhalatorium zasilane wodami solankowymi nawiązuje kształtem do dawnej, rozebranej po II wojnie światowej kolumnady, a więc przykrytego dachem deptaka (arkad), który służył kuracjuszom uzdrowiska jako miejsce spacerów i odpoczynku. Wizerunek zbliżony do pierwowzoru, uzyskany dzięki bryle budynku i detalom architektonicznym, zastosowano ze względu na zabytkowy charakter Parku Zdrojowego, w którym jest zlokalizowany obiekt. By spełnić wymagania płynące z jego współczesnej funkcji, centralną część kolumnady wydzielono szklaną fasadą. Tworzy ona inhalatorium wód solankowych i jednocześnie umożliwia odpoczynek na ławkach oraz wdychanie leczniczych solanek rozpylanych przez fontannę. Otwarte boczne elementy to natomiast miejsce, gdzie znajdują się stoliki i ławki.

Obiekt jest czynny codziennie od 8.00 do 21.00. Inhalacje powinny odbywać się kilka razy w tygodniu i trwać od 30 do 60 minut.