Sesja w przeddzień Światowego Dnia Choroby Alzheimera

 

Tak brzmi tytuł sesji, która odbędzie się 20 września, w przeddzień Światowego Dnia Choroby Alzheimera, w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie. Uczestnikami spotkania będą przedstawiciele różnych środowisk – ludzie nauki, przedstawiciele pomocy społecznej, lekarze, pielęgniarki, terapeuci – którzy działają w obszarze związanym z demencją i chorobą Alzheimera.

Na świecie co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek choroby Alzheimera. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2030 roku będzie 65 milionów chorych, a w 2050 już 115 milionów. W Polsce zdiagnozowanych jest dziś ok. 350 tys. osób, a w roku 2050 będzie już ponad milion. Wzrost zachorowań związany jest z tendencją demograficzną, która jasno wskazuje na starzejące się społeczeństwo.

Sytuacja ta stanowi ogromne wyzwanie dla rodzin oraz instytucji związanych z opieką nad osobami chorymi na demencję i Alzheimera. Potrzebna jest odpowiednia wiedza na temat rozwoju i przebiegu tych chorób.

Prelegentką podczas sesji „Demencja to norma, Alzheimer to problem?” będzie Marlena Meyer, gerontopedagog, trener w programie „Positive Approach to Care”, która przedstawi światowe tendencje związane z opieką nad osobami chorymi na demencję (informacje z sympozjum z USA i Londynu) oraz przestawi uczestnikom odpowiedzi na pytanie „Dlaczego Dom Pomocy Społecznej to kompleksowe centrum wiedzy o demencji i dlaczego to takie ważne?”.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd