Przełomowe odkrycie rosyjskich i szwedzkich naukowców

   • Grupa naukowców opracowała związek spowolniający procesy starzenia się komórek
  • Odkryty sztuczny przeciwutleniacz SkQ1 chroni przed reaktywnymi formami tlenu
  • Doustna postać preparatu może zostać dopuszczona do użytku w ciągu 2–3 lat 

Grupa naukowców z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa i Uniwersytetu Sztokholmskiego opublikowała w amerykańskim czasopiśmie „Aging” przełomowe wyniki wspólnych badań nad nowym związkiem spowolniającym procesy starzenia się komórek. Odkryty w czasie eksperymentów sztuczny przeciwutleniacz SkQ1 chroni mitochondrium przed reaktywnymi formami tlenu (RFT).

– Badania te są cenne zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Po pierwsze, demonstrują kluczową rolę RFT powstających w mitochodriach w procesie starzenia ssaków. Po drugie, torują drogę nowym metodom leczenia starzenia się za pomocą przeciwutleniaczy obierających na cel właśnie mitochondria – ocenia nowe odkrycie członek zespołu badawczego prof. Władimir Skulaczew z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa.

Doświadczenia prowadzono na wyhodowanym przez naukowców ze Szwecji genetycznie zmodyfikowanym szczepie myszy. Do ich genomu wprowadzono pojedynczą mutację, która przyspieszała proces mutagenezy w mitochondriach, powodując szybsze starzenie się. W efekcie czas życia gryzoni skrócił się z 2 lat do 1 roku. Jak zaobserwowano w czasie badań, grupa myszy, której podawano niewielkie dawki przeciwutleniacza SkQ1, osiągała wiek nawet o 200–250 dni dłuższy. Co więcej, stwierdzono również wśród nich spowolnienie łysienia, pocienienia skóry, a także zaburzenia rui.

Zgodnie z oświadczeniami naukowców, doustna postać preparatu przechodzi w Rosji testy kliniczne. Jeśli zostaną one zakończone pozytywnie, w ciągu 2–3 lat może zostać dopuszczona do użytku.