Rusza kampania o ryzykownych zachowaniach seksualnych

 

Wciąż za mało rozmawiamy o ryzykownych zachowaniach seksualnych, grożących zakażeniem wirusem HIV – zaznacza Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach rozpoczynającej się w piątek kampanii „Mam czas rozmawiać”.

Kampanię zorganizowano z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, który potrwa od 17 do 24 listopada. 1 grudnia obchodzony jest również Światowy Dzień AIDS.

Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska przypomina, że co roku w Polsce rejestruje się około 1200 zakażeń wirusem HIV. Codziennie o tym zakażeniu dowiadują się trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30. roku życia, ale wzrasta też liczba zakażonych osób po pięćdziesiątce.

Wbrew powszechnym opiniom, ten wyjątkowo groźny wirus przenosi się nie tylko w następstwie kontaktów homoseksualnych, ale również i to coraz częściej poprzez kontakty heteroseksualne. Co piąta osoba leczona z powodu zakażenia HIV to kobieta.

W Polsce od początku epidemii HIV wykryto w sumie ponad 22 tys. zakażeń tym patogenem, choć podejrzewa się, że liczba niezdiagnozowanych może być wyższa. Szacuje się, że nawet 60 proc. osób żyjących z HIV w Polsce może nie wiedzieć o swoim zakażeniu.

Organizatorzy kampanii zwracają uwagę, że głównym powodem rozprzestrzeniania się wirusa HIV są ryzykowne zachowania seksualne.

Według badań przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Badań Rynkowych IPSOS dla Krajowego Centrum ds. AIDS, niemal 40 proc. osób aktywnych seksualnie, miało kontakty płciowe bez zabezpieczenia i po spożyciu alkoholu, a co piąta – z osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia).

„Nie unikamy ryzykownych zachowań i jednocześnie nie umiemy rozmawiać o wiążącym się z nimi ryzyku oraz sposobach jego ograniczania. Nie poruszamy trudnych tematów podczas rozmów z bliskimi, informacje czerpiemy z mało wiarygodnych forów internetowych, a poglądy opieramy na stereotypach” – alarmuje Krajowe Centrum ds. AIDS.

Anna Marzec-Bogusławska podkreśla, że kampania „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” ma zachęcić do dialogu międzypokoleniowego.

„Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpieczniejszych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń” – przekonuje dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Do międzypokoleniowych rozmów o chorobach przenoszonych drogą płciową, w tym o wirusie HIV, będą zachęcać spoty emitowane w komunikacji miejskiej, placówkach medycznych, na uczelniach wyższych oraz na portalach informacyjnych. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona internetowa.

„HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić. A jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy zrobić test. Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania” – podkreśla Anna Marzec-Bogusławska.

Krajowe Centrum ds. AIDS rekomenduje, że test na obecność wirusa powinien wykonać każdy, kto miał choćby raz w życiu kontakt seksualny niezabezpieczony prezerwatywą.

Punkty konsultacyjno-diagnostyczne, które działają przez cały rok, w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, czyli od 17 do 24 listopada, będą czynne dłużej. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie internetowej.

Anna Marzec-Bogusławska zwraca uwagę, że w Polsce w porównaniu do innych krajów nadal zbyt rzadko wykonujemy testy na obecność wirusa HIV. Jedynie 5 proc. populacji dorosłej wykonało takie badanie, a 4 proc. kiedykolwiek skontrolowało czy nie doszło do zakażenia przenoszonego drogą płciową.

W Polsce w 2016 r. w punktach konsultacyjno-diagnostycznych wykonano około 31 tys. testów w kierunku HIV. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. przeprowadzono prawie 17 tys. takich badań.

„Wczesne wykrycie zakażenia wirusem HIV i szybkie wdrożenie specjalistycznego leczenia jest bardzo istotne zarówno dla pacjenta jak i dla zdrowia całego społeczeństwa” – przekonuje Anna Marzec-Bogusławska.

Na całym świecie z powodu HIV/AIDS codziennie umiera ok. 3 tys. osób.

Źródło: