Naczelna Rada Lekarska apeluje do pacjentów

 

Naczelna Rada Lekarska apeluje do pacjentów, aby po porady w sprawach zdrowia zgłaszali się lekarzy.

– Środowisko lekarskie z niepokojem obserwuje rozpowszechniane w internecie, w tym za pośrednictwem mediów społecznościowych, informacje dotyczące rzekomej skuteczności metod i środków nie mających oparcia w aktualnej wiedzy medycznej, których stosowanie może być groźne dla zdrowia i życia, zwłaszcza jeśli stosowane są zamiast metod i środków, których skuteczność jest potwierdzona aktualną wiedzą medyczną – ostrzega samorząd lekarski.

Zdaniem organu lekarskiego, kierowanie do innych źródeł jest ukierunkowanym na zysk propagowaniem pseudonaukowych metod leczenia i preparatów o niepotwierdzonej skuteczności.

– Poglądy wygłaszane przez samozwańczych uzdrowicieli, nieposiadających wykształcenia medycznego czy nawet biologicznego, są bardzo często absurdalne z punktu widzenia każdej z dziedzin nauki – biologii, chemii czy w szczególności medycyny – podkreślają lekarze.

Naczelna Rada Lekarska radzi również, by w przypadku posiłkowania się informacjami powszechnie dostępnymi chociażby w internecie, korzystali z wiarygodnych źródeł.

Źródło: