Zmiany od 1 stycznia

   • Wraz z nowym rokiem weszły w życie zmiany wprowadzone przez resort zdrowia
  • Oznacza to również inne źródło finansowania szczepień
  • Uzasadnieniem wprowadzenia zmian w kalendarzu sczepień są wyniki badań 

Wraz z nowym rokiem weszły w życie wprowadzone przez resort zdrowia zmiany dotyczące szczepienia przeciwko pneumokokom. Dotychczas obowiązkiem szczepienia objęte były wyłącznie dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, a także przed 5. rokiem życia, jeśli chorowały na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązek podania szczepionki Synflorix PCV10 objął każde nowo narodzone dziecko. Oznacza to, iż szczepienie zostanie bezwyjątkowo sfinansowane z budżetu państwa.

Uzasadnieniem wprowadzenia zmian w kalendarzu sczepień są wyniki badań, zgodnie z którymi szczepionka przeciw pneumokokom o 32% zmniejsza liczbę przypadków pozaszpitalnego zapalenia płuc u dzieci poniżej 2. roku życia, zaś o 16% u dzieci w wieku do 15 lat. Ponadto pozwoli zapobiegać m.in. zapaleniu ucha środkowego oraz zapaleniu zatok, które są jednym z najczęstszych postaci zakażenia pneumokokami.

– Uważa się, że prawie każde dziecko do 5. roku życia ma za sobą przebyte zapalenie ucha środkowego wywołane przez pneumokoki – przekonuje resort zdrowia.

Ponadto, jak wynika z danych gromadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, współczynnik zapadalności na inwazyjną chorobę pneumokokową w Polsce od 2007 roku zwiększył się prawie trzykrotnie.