Wykorzystano ich wynalazek do szczepionki przeciwnowotworowej

   • Biofizycy z Uniwersytetu Warszawskiego zmodyfikowali cząsteczkę materiału genetycznego
  • Z jej wykorzystaniem powstała szczepionka przeciwnowotworowa
  • Lek przeszedł pomyślnie pierwsze badania kliniczne 

Zespołowi biofizyków z Uniwersytetu Warszawskiego udało się stworzyć zmodyfikowaną cząsteczkę materiału genetycznego, która pozwoli na przełom w terapii genowej zwalczającej nowotwory złośliwe. Z jej wykorzystaniem powstała szczepionka przeciwnowotworowa, która pomyślnie przeszła już pierwsze badania kliniczne. Ma znaleźć zastosowanie w leczeniu jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry – czerniaka.

– Badania kolejnej fazy nad tym środkiem mogą się zakończyć za 2–3 lata. Sukces ten sprawił, że naszym wynalazkiem zainteresowały się firmy farmaceutyczne, które również chcą go wykorzystać do nowych leków przeciwnowotworowych. W przyszłości dzięki naszemu osiągnięciu może powstać kilka nowej generacji leków – poinformował prof. Jacek Jemielity z Zakładu Biofizyki oraz Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak twierdzą eksperci, wynalazek jest porównywany do odkrycia radu i promieniotwórczości oraz ich zastosowań w medycynie. Został on wykupiony przez przedsiębiorstwo biotechnologiczne Genetech w San Francisco, należące do firmy Roche. Posłuży do wyprodukowania nowych leków i być może obudzi nadzieje milionów pacjentów, którzy zmagają się z nowotworem.