MSZ planuje zmiany

   • Ministerstwo Zdrowia informuje o zmianach w neurologicznych programach lekowych
  • Mogą wejść w życie jeszcze w pierwszym kwartale obecnego roku
  • Główną zmianę przedstawia dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji 

Jak wynika z informacji podanych przez przedstawicielkę Ministerstwa Zdrowia, istotnym zmianom mają ulec neurologiczne programy lekowe. Przekształcenia mogą wejść w życie jeszcze w pierwszym kwartale obecnego roku.

– Planujemy przeorganizowanie programów lekowych w neurologii. Nie obiecujemy, że uda się je wprowadzić już w maju, jednak zrobimy wszystko, żeby zyskały nowy wymiar, na wzór tych, które wprowadzamy w reumatologii – zapowiedziała dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Izabela Obarska.

Główną zmianą ma być zastąpienie funkcjonujących obecnie dwóch programów lekowych w stwardnieniu rozsianym – jednym. Jest to postulat stanowiący efekt dyskusji ekspertów podczas II Konferencji naukowo-szkoleniowej „Programy lekowe i świadczenia gwarantowane w neurologii”,. która odbyła się w Warszawie. Modyfikacje będą nawiązywać do wprowadzonych w reumatologii kompleksowych przekształceń wszystkich programów terapeutycznych.

– Podobnie zamierzamy przekonstruować programy w neurologii. Ostateczna decyzja zostanie jednak podjęta wspólnie z zespołem neurologów. Z naszej strony jest taka propozycja, aby w SM program był jeden, gdyż obecnie funkcjonujący podział jest zbyt sztywny – oceniła Obarska.