Witamina D a zęby i kości

 

Wiele osób, szczególnie żyjących w klimacie umiarkowanym jak Polska, cierpi na niedobór witaminy D. Kluczem do rozwiązania problemu mogą być letnie wakacje, ponieważ głównym źródłem witaminy D jest właśnie słońce.

Witamina D jest niezbędna dla minerału, który jest podstawowym składnikiem naszych kości, a także zębów. Jest szczególnie ważna u dzieci na etapie wzrostu, a jej brak powoduje poważne zaburzenia kiedy rosną kości i zęby – nie ma odpowiednio wykształconego szkliwa, kształtu i wielkości zębów.

Witaminy D3 współdziałając z witaminą K2 powodują zatrzymanie utraty masy kostnej, która to odpowiada za utrzymanie zdrowych dziąseł i zębów na właściwym miejscu. Choroba przyzębia może wpłynąć na wiele części zęba – kość, korzeń czy dziąsła. Osłabione stanem zapalnym zęby, podczas żucia i zaciskania, łatwo doprowadzają do krwawień, a po dłuższym czasie nawet do wypadnięcia. Kiedy brakuje cennej witaminy D, kość która kształtuje się w szczęce, nie jest wystarczająco zmineralizowana. Jej niedobór powoduje próchnicę i wgłębienia w powierzchni zębów, tworząc dziury w szkliwie – wyjaśnia dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.pl lek. Roman Borczyk.

U dorosłych witamina D zapobiega chorobom nowotworowym, chorobom kości i zębów oraz jest potrzebna do prawidłowej pracy serca i naczyń. Posiada również właściwości lecznice w przypadku łuszczycy lub pełni duże znaczenia w profilaktyce osteoporozy.

– Aby zadbać o zdrowie naszych zębów, szczególnie w okresie letnim warto chodzić na długie spacery i przebywać na słońcu przynajmniej przez 20 minut dziennie, odsłaniając ramiona, dekolt i wystawiając twarz ku słońcu – zachęca ekspert.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl