Rusza akcja „W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twojej Szkole”

   • Wodociągi Krakowskie we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta organizują akcję
  • Do programu może przystąpić szkoła, zaopatrywana w wodę przez miejskie przedsiębiorstwo
  • Jego celem jest wyposażenie krakowskich szkół w tzw. pitniki 

Rusza akcja „W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twojej Szkole”, organizowana przez Wodociągi Krakowskie we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Honorowym patronatem objął przedsięwzięcie Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa. Do programu „W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twojej szkole” może przystąpić każda szkoła, zaopatrywana w wodę przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie.

Celem programu jest wyposażenie krakowskich szkół w urządzenia umożliwiające uczniom dostęp do wody pitnej z sieci wodociągowej, tzw. pitniki. Akcja wpisuje się w stanowisko Ministerstwa Edukacji, Ministra Zdrowia i Turystyki w sprawie działań podejmowanych przez szkoły w zakresie zdrowego żywienia uczniów. Przedmiotową inicjatywą Kraków pragnie promować kulturę dbania o zdrowie dzieci i młodzieży poprzez zachęcanie ich do picia wody.

Od 2013 roku Wodociągi Krakowskie prowadzą kampanię informacyjną „W Krakowie Dobra Woda prosto z kranu”, adresowaną do wszystkich mieszkańców miasta, zachęcająca do picia nieprzegotowanej wody z kranu. Wiedza o jej jakości powinna być powszechna i rozpropagowana tak samo, jak w krajach zachodnich. Z tego też powodu istotne jest promowanie picia wody prosto z kranu również w szkołach. Krakowska woda nie ustępuje jakością wodzie butelkowanej. Zawiera wartościowe substancje mineralne, m.in. wapń, magnez i potas oraz jest powszechnie dostępna i tania. Wodociągi Krakowskie zapewniają wysokie bezpieczeństwo spożycia wody, gwarantowane przez codzienne kontrole jej jakości. W 2016 roku Europejskie Forum Jakości uznało wodę dostarczaną mieszkańcom Krakowa, produktem najwyższej jakości – przyznając Wodociągom Krakowskim Certyfikat i Złote Godło QI Product.

 

Pitniki, które zostaną zamontowane w szkołach, wybrane zostały specjalnie z myślą o instalacji w szkołach. Zapewniają pełne bezpieczeństwo korzystania z nich (m.in. pozbawione są ostrych kantów czy krawędzi). Urządzenia są trwałe i mało awaryjne, a tym samym będą służyły uczniom przez długie lata. Korzystanie z pitników wiąże się z niewielkimi kosztami eksploatacji, a prosta i estetyczna forma urządzenia sprawia, że wkomponuje się ono w wystrój wnętrza każdej szkoły.

Aby zgłosić szkołę do projektu, należy przesłać wypełniony i podpisany przez dyrektora szkoły wniosek na adres: MPWiK SA w Krakowie, ul. Senatorska 1, 30-106 Kraków lub drogą elektroniczną na adres: promocja@mpwik.krakow.pl. Informacje na temat programu i procesu montażu pitnika dostępne są na stronie internetowej.

Warunkiem koniecznym montażu pitnika jest pozytywny wynik badania jakości wody w szkole, który na podstawie przesłanego wniosku wykona MPWiK SA w Krakowie na własny koszt. Program montażu pitników w krakowskich szkołach realizowany będzie sukcesywnie, przez okres dwóch lat. Pierwszy termin nadsyłania wniosków upływa 15 maja.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd