Program bezpłatnych badań dla kobiet w wieku 50–69 lat

   • W Gdańsku panie mogą bezpłatne i bez skierowania wykonać mammografię
  • Można je wykonać w pierwszych dniach maja w Chełmie, Morenie i Osowej
  • We wszystkich punktach badań obowiązuje wcześniejsza rejestracja 

Panie, które w tym roku kończą 50 lat mogą bezpłatne i bez skierowania wykonać mammografię. Program bezpłatnych badań przeznaczony jest dla kobiet w wieku 50–69 lat. Badania można wykonać w pierwszych dniach maja w trzech dzielnicach Gdańska: Chełmie, Morenie i Osowej.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami Kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.

– Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się w:  • Gdańsk Chełm – 4 maja przy sklepie Tesco, ul. Cienista 30,
  • Gdańsk Morena – 5 maja przy Przychodni Zdrowia Morena, Jaśkowa Dolina 105,
  • Gdańsk Osowa – 6 maja przy Parafii pw. Chrystusa Zbawiciela, ul. Pegaza 15.Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Na badania należy się zarejestrować od poniedziałku do soboty pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie internetowej.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd