Cukrzyca to choroba, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Badania sugerują, że 1 na 4 dorosłych osób chorych nie jest świadoma schorzenia, co może prowadzić do poważnych powikłań. Świadomość wczesnych objawów może pomóc w rozpoznaniu i zapobieganiu powikłaniom zagrażającym życiu. Poznaj pierwsze znaki ostrzegawcze!

Głód

Czujesz zwiększony głód nawet po jedzeniu? To może być oznaką cukrzycy, ponieważ twoje ciało nie jest w stanie odpowiednio przekształcić w energię jedzenia, które spożywasz. Brak energii powoduje zwiększony apetyt, dlatego możesz zacząć odczuwać głód przez cały czas.

infoplanet zdrowy brzuch cukrzyca znaki ostrzegawcze 1 glod

Zmęczenie

Zmęczenie może być spowodowane różnymi czynnikami. Jednym z powodów, dla których masz mniej energii, może być niezdolność twojego ciała do przyswajania glukozy, co jest oznaką cukrzycy. Brak energii może być również spowodowany odwodnieniem, spowodowanym zwiększonym oddawaniem moczu.

Częste oddawanie moczu

Może wystąpić z powodu nadmiaru cukru (glukozy) gromadzącego się we krwi. Dzieje się tak, ponieważ twoje nerki nie dają rady przefiltrować i wchłonąć nadmiaru cukru. W rezultacie jest on wydalany, co prowadzi do częstego oddawania moczu.

Suche usta

Objawy cukrzycy czasami obejmują suche usta. Brak odpowiednich płynów w organizmie, spowodowany zwiększonym oddawaniem moczu, może powodować uczucie suchości w ustach. Jest ono oznaką wysokiego stężenia cukru we krwi i – co gorsza – może prowadzić do próchnicy zębów.

Ekstremalne pragnienie

Kiedy oddajesz więcej moczu, również płyny ustrojowe z twoich tkanek są wydalane. To może doprowadzić do odwodnienia, co spowoduje, że będziesz bardziej spragniony. Ponadto im więcej płynów pijesz, aby ugasić pragnienie, tym więcej będziesz oddawać mocz.

infoplanet zdrowy brzuch cukrzyca znaki ostrzegawcze 5 pragnienie

Utrata wagi

U chorych na cukrzycę może wystąpić nagła, niezamierzona utrata masy ciała, spowodowana nieodpowiednim poziomem insuliny, która zapobiega wchłanianiu glukozy przez organizm w celu uzyskania energii. Zmusza to organizm do spalania tłuszczu i mięśni dla uzyskania energii, co prowadzi do utraty wagi. Wahania wagi są częstym objawem cukrzycy typu 1.

Rozmazany obraz

Niewyraźne widzenie może być oznaką wysokiego poziomu cukru we krwi. Zwiększony poziom cukru we krwi może wchłaniać płyny z soczewek oczu. To powoduje, że zmieniają one kształt i wpływają na twoją zdolność koncentracji.

Sucha i swędząca skóra

Brak wilgoci w organizmie z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi może spowodować wysuszenie skóry i jej swędzenie. Dodatkowo gdy tracisz płyny z powodu zwiększonego oddawania moczu, twoje ciało zostaje odwodnione, co wzmaga suchość i swędzenie skóry.

Powolne gojenie się ran

Innym potencjalnym objawem cukrzycy są rany i siniaki, które powoli się goją. Może to wynikać z wysokiego poziomu cukru we krwi, który wpływa na przepływ krwi i powoduje uszkodzenie nerwów.

infoplanet zdrowy brzuch cukrzyca znaki ostrzegawcze 9 gojenie ran

Ból lub odrętwienie w twoich stopach lub nogach

Ból, mrowienie lub drętwienie stóp i nóg jest kolejnym skutkiem uszkodzenia nerwów, które może wywołać cukrzyca. Możesz również odczuwać utratę czucia w rękach i rękach. Z czasem uszkodzenie nerwu może rozwinąć się w całym ciele.

Owocowy lub słodki oddech

Słodki i owocowy zapach w twoim oddechu może wskazywać na cukrzycę. Również nieświeży oddech może być wynikiem wysokiego poziomu ketonu we krwi. Ketony są wytwarzane, gdy twoje ciało zaczyna spalać tłuszcz, ponieważ komórki ciała nie otrzymują glukozy, której potrzebują do wytwarzania energii.

Nudności i wymioty

Nudności i wymioty mogą być oznaką cukrzycy. Wysoki poziom glukozy we krwi może spowolnić ruchy żołądka i jelit. Powoduje to zatrzymanie jedzenia w żołądku dłużej niż normalnie i może powodować mdłości.

Częste bóle głowy

Częste bóle głowy mogą być oznaką wysokiego lub niskiego stężenia glukozy we krwi. Mają one często charakter umiarkowany do ciężkiego, a ulgę może przynieść kontrolowanie stężenia cukru we krwi. Jeśli ból głowy jest silny, należy porozmawiać z lekarzem

infoplanet zdrowy brzuch cukrzyca znaki ostrzegawcze 13 bole glowy

Zachowanie drażliwe

Cukrzyca może mieć wpływ również na nastrój danej. Niski lub wysoki poziom glukozy we krwi może sprawić, że osoby chore są smutne i łatwo się irytują. Fluktuacje poziomu cukru we krwi mogą również powodować nerwowość, niepokój i dezorientację.

Zaburzenia erekcji

Jeśli jesteś mężczyzną i masz problem z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji, może to być oznaką cukrzycy. Cukrzyca zaburza pracę nerwów, naczyń krwionośnych i mięśni, które kontrolują erekcję. Zaburzenia erekcji występują częściej u mężczyzn w wieku cukrzycowym.

Bóle brzucha

Częste bóle żołądka mogą być wynikiem bardzo wysokiego lub bardzo niskiego poziomu cukru we krwi. Cukrzyca może uszkodzić nerw błędny i spowolnić trawienie. To powoduje, że jedzenie pozostaje dłużej w żołądku i powoduje dyskomfort.

Infekcje grzybicze

Infekcje drożdżakami mogą występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet z cukrzycą. Drożdże odżywiają się glukozą, a infekcje mogą pojawiać się w ciepłych, wilgotnych obszarach ciała, takich jak palce u rąk i nóg, pachy i obszar pod biustem.

infoplanet zdrowy brzuch cukrzyca znaki ostrzegawcze 17 infekcje

Gdy zauważysz którekolwiek z powyższych objawów, zgłoś się do lekarza. Pamiętaj również o ostrzeżeniu służb medycznych o podejrzeniu cukrzycy przy prostych zabiegach, szczególnie jeśli wykazujesz jeden z typowych czynników ryzyka cukrzycy.