Czarnoskórzy i latynoscy Amerykanie mają znacznie większe ryzyko większego krwawienia w trakcie udarów niż ludzie o białej karnacji – to wniosek płynący z nowych badań. Dlaczego tak się dzieje?

Udary krwotoczne stanowią tylko 10–15% procent wszystkich przypadków, ale są najbardziej śmiertelnym i najbardziej dezaktywującym typem udaru mózgu. Bardzo dużym ryzykiem jego wystąpienia obarczone są zwłaszcza osoby, które już przeszły krwotoczny udar. Kolejny często bywa już śmiertelny.

infoplanet zdrowie kolor skory a udar badania

Aby zbadać zależności występowaniu udaru naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od prawie 2300 Amerykanów, którzy przeżyli krwotoczny udar mózgu. Zgodnie z ich odkryciem, ilość przypadków drugiego krwawienia wyniosła 1,7% wśród osób białych, 6,1% wśród Latynosów i 6,6% wśród czarnoskórych. Ryzyko kolejnego udaru obliczono na prawie dwa razy więcej u pacjentów czarnoskórych i około 70% wyższe u Latynosów niż u osób o europejskim kolorze skóry.

 Ponieważ kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi jest główną metodą zapobiegania powtórnemu udarowi, wiemy, że istnieją różnice rasowe i etniczne w zakresie występowania wysokiego ciśnienia krwi i jego nasilenia, dlatego bardzo chcieliśmy zbadać te różnice – relacjonował autor badania dr Alessandro Biffi z Massachusetts General Hospital w Bostonie.

infoplanet zdrowy organizm kolor skory a udar

Po uwzględnieniu wyższego średniego ciśnienia krwi, ryzyko drugiego udaru nadal było prawie dwa razy wyższe u osób czarnoskórych i około 50% większe u pacjentów hiszpańskojęzycznych.

Jednak, jak mówią sami autorzy badania, próba badawcza była ograniczona, a analizy opierały się wyłącznie na długoterminowych zmian ciśnienia krwi, a nie codziennych wahaniach. Dlatego, by mieć pewność, z czego wynikają różnice, potrzebne są dalsze badania.