Wiadomo, że niezdrowy tryb życia i używki zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. Jednak – jak sugerują nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii – wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy ze związku między piciem alkoholu a nowotworem.

Badacze przeanalizowali deklaracje 205 kobiet, które przechodziły badania przesiewowe w kierunku diagnozy raka piersi lub leczyły ten nowotwór w szpitalu w Wielkiej Brytanii. Kobiety zostały zapytane o znajomość czynników ryzyka raka piersi.

infoplanet zdrowy organizm alkohol a rak piersi ryzyko

Około połowa ankietowanych kobiet wiedziała, że palenie jest czynnikiem ryzyka raka piersi, a 30% uznało za czynnik ryzyka otyłość. Jednak z badania wynika, że tylko około 20% pytanych wiedziało, że czynnikiem ryzyka jest także spożywanie alkoholu. Wiedzy na temat związku między alkoholem a rakiem piersi brakowało nawet wśród pracowników służby zdrowia – wśród 33 badanych pracowników tylko 49% uznało alkohol za czynnik ryzyka raka piersi.

Nowe badanie przeprowadzono w jednym ośrodku zdrowia w Wielkiej Brytanii, a więc ustalenia niekoniecznie dotyczą ogólnej populacji. Jednak wyniki zgadzają się z wcześniejszym sondażem American Society of Clinical Oncology przeprowadzonym w USA w 2017 roku, w którym wykazano, że 70% badanych nie wiedziało, że picie alkoholu jest czynnikiem ryzyka raka.

Szacuje się, że spożycie alkoholu odpowiada za około 5% do 11% wszystkich przypadków raka piersi, przy czym większe ryzyko występuje wśród osób pijących w dużych ilościach. W niedawnym badaniu oszacowano również, że picie butelki wina tygodniowo jest dla kobiet równoznaczne z paleniem 10 papierosów tygodniowo pod względem ogólnego ryzyka zachorowania na raka.

infoplanet zdrowy organizm alkohol a rak piersi badania

Nowe badanie sugeruje również, że ludzie mogą mieć trudności z oszacowaniem, ile dokładnie alkoholu spożywają. Ponad połowa uczestników ankiety nie mogła poprawnie oszacować zawartości alkoholu w żadnym z czterech powszechnie spożywanych napojów alkoholowych – kieliszek wina, kufel piwa, litr cydru i butelka wódki.

– Sugeruje to, że wiele kobiet może nie zdawać sobie sprawy z tego, że ich spożycie alkoholu może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi – podsumowali autorzy badania w czasopiśmie „BMJ Open” z dnia 18 czerwca.

Jak twierdzą autorzy badania, jest możliwe, że badania przesiewowe raka piersi i wizyty w celu wykrycia objawów raka piersi mogą posłużyć jako pouczające i uświadomić kobiety o sposobach zmniejszenia ryzyka raka piersi, na przykład poprzez zmniejszenie spożycia alkoholu.