Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Molecular Psychiatry” wskazują na to, że ekspozycja chłopców w czasie życia płodowego na wysokie stężenie estrogenów zwiększa ryzyko zachorowania na zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Zespół naukowców z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii i Statens Serum Institut w Danii już w 2015 wykazał, że chłopcy, którzy w życiu płodowym byli narażeni na wysoki poziom steroidowych hormonów o działaniu maskulinizującym – androgenów, częściej cierpią na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Najnowsze badanie dowodzi, że podobne skutki przynosi ekspozycja na estrogeny – żeńskie hormony płciowe.

infoplanet zdrowy organizm estrogeny a autyzm chlopcy

Co ciekawe, estrogeny – wbrew pozorom – w czasie ciąży również działają maskulinizujące. Aby tego dowieść naukowcy przeanalizowali 275 próbek płynu owodniowego z Duńskiego Biobanku. Badali obecność 4 rodzajów estrogenów. Jak ustalono, u dzieci płci męskiej, które później chorowały na zaburzenie ze spektrum autyzmu, prenatalny poziom estrogenów był na zdecydowanie wyższym poziomie.

– Wyniki nowego badania wspierają pogląd, że wysokie stężenie steroidowych hormonów płciowych w życiu płodowym stanowi jedną z potencjalnych przyczyn tego zaburzenia. Inną dobrze poznaną przyczyną są czynniki genetyczne. Prawdopodobnie owe hormony wchodzą w interakcje z czynnikami genetycznymi na drodze rozwoju mózgu płodu. Teraz chcemy ustalić, czy takie same prawidłowości dotyczą żeńskich płodów, u których później rozwinął się autyzm – wyjaśnia koordynator badania prof. Simon Baron-Cohen.

infoplanet zdrowy organizm estrogeny a autyzm chlopcy

Jak wyjaśnia doktorant Alex Tsompanidis, podwyższony poziom hormonów może być wynikiem stężenia w organizmie matki, dziecka lub w łożysku. Niezależnie od przyczyn wysokie stężenia estrogenów, wyniki pozwolą na przewidzenie wystąpienia autyzmu, w stopniu prawdopodobieństwa wyższym niż wysokie stężenie androgenów, takich jak testosteron.