Choć wysokie temperatury skłaniają do kąpieli w basenach, eksperci z australijskiego Uniwersytetu w Albercie ostrzegają – w zbiorniku średniej wielkości może znajdować się nawet 20 litrów moczu, w większym – nawet 75 litrów. Co gorsza, to nie największe zagrożenie dla naszego zdrowia. Pomimo stosowania chloru i środków dezynfekujących, a także nowoczesnych systemów filtrujących wodę, w basenach można znaleźć wiele bakterii i drobnoustrojów.

W basenie w ciągu dnia pojawiają się kolejne osoby, które na skórze wnoszą bakterie i drobnoustroje, nie zabijane od razu przez system oczyszczania. Dodatkowo niektóre mikroorganizmy, znajdujące się na łuszczącym się naskórku, w pocie, moczu, kale, ślinie, innych wydzielinach oraz kosmetykach stosowanych na ciało, są odporne na działanie chloru, dlatego nie są unieszkodliwiane nawet podczas długotrwałej ekspozycji na działanie środków dezynfekujących. Choć ryzyko zakażenia istotnie ogranicza dokładne umycie się wodą z mydłem po wejściu z basenu, wielu zagrożeń nie jesteśmy w stanie uniknąć.

infoplanet zdrowy organizm mocz w basenie drobnoustroje

Najczęstszą konsekwencją kąpieli w basenie jest zakażenie grzybicą. Z tym problemem mierzy się 15–30% populacji. Grzybica wywoływana jest przez dermatofity – grzyby, o które znajdują się na kafelkach, płytkach i powierzchniach nagrzanych słońcem w publicznych kąpieliskach. Z tego względu nie warto wybierać się na baseny bez klapek, a po kąpieli – powinno się dokładnie umyć stopy.

Na publicznych kąpieliskach możemy zarazić się również chlamydią lub rzęsistkiem. Oba drobnoustroje pomimo infekcji długo nie skutkują wyraźnymi objawami. Dopiero po jakimś czasie odczuwalne jest pieczenie podczas oddawania moczu, wysypka i bóle podbrzusza. Infekcje mogą rozwijać się i przerodzić w zapalenie pochwy bądź też chlamydię, skutkujące trudnościami z zajściem w ciążę. Aby zapobiegać zakażeniu warto dokładnie umyć miejsca intymne po kąpieli antybakteryjnym płynem do higieny intymnej.

infoplanet zdrowy organizm mocz w basenie grozny

Inne zagrożenie to zapalenie pęcherza bakterią kałową Escherichia coli. Może ona pochodzić z organizmu innej osoby lub własnego, ponieważ w zimnej wodzie spada odporność. Z tego względu warto oddać mocz po opuszczeniu basenu, co pozwoli pozbyć się bakterii z okolic cewki moczowej, i dokładnie umyć zagrożone zakażeniem partie ciała.