Jad skorpiona brzmi strasznie, ale nowe badanie pokazuje, że może również odstraszyć objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Koszmar, który leczy?

Szczury i skorpiony mogą wydawać się niektórym ludziom koszmarem, ale nowe badanie pokazuje, że jad skorpiona może zmniejszyć objawy reumatoidalnego zapalenia stawów – przynajmniej u szczurów.

Podczas gdy badania wykorzystujące gryzonie nie zawsze przekładają się na populację ludzką, jest to ciekawy postęp w badaniach nad reumatoidalnym zapaleniem stawów.Obecnie nie wiadomo, co powoduje chorobę, oraz jak ją wyleczyć. Jednak takie badania mogą potencjalnie zaoferować badaczom pewien wgląd w to, jak zachowuje się choroba, a może ostatecznie – jak najlepiej ją leczyć.

Przebieg badań

Badanie, opublikowane w Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, prowadzone było przez dr Christine Beeton, immunologa z Baylor College of Medicine, a także innych badaczy. Naukowcy stwierdzili, że jeden z setek składników jadu skorpiona może zmniejszyć objawy RZS, w niektórych przypadkach nawet odwracając uszkodzenia spowodowane tą chorobą. Ilość skutków ubocznych była również zdecydowanie mniejsza.

– Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną – taką, w której układ odpornościowy atakuje własne ciało. W tym przypadku wpływa na stawy – powiedziała Beeton w oświadczeniu. – Komórki zwane synowiocytamifibroblastopodobnymi (FLS) odgrywają główną rolę w chorobie. Gdy rosną i przechodzą od stawu do stawu, wydzielają produkty, które uszkadzają stawy i przyciągają komórki immunologiczne, które powodują stan zapalny i ból.

Blokowanie kanałów

Kanały potasowe uniemożliwiają przepływ i wchodzenie do komórek jonów potasu., co jest niezbędne, aby komórki mogły wykonywać swoje podstawowe funkcje. Zwierzęta takie jak węże i skorpiony mają jad, który może blokować te kanały, właśnie dlatego jad paraliżuje ofiarę. Jedno badanie nie wystarczy, aby leczyć, ale jest bardzo obiecujące i będzie kontynuowane.

infoplanet zwierzeta i zdrowie jad skorbiona na bol badania

– Uważamy, że składnik jadu, iberiotoksyna, może stać się podstawą opracowania nowego leczenia – informują naukowcy.