Jak wykazały badania, z powodu ekstazy narkotykowej ośmiornice stają się znacznie bardziej towarzyskie i próbują przytulać inne ośmiornice. Fakt, że reagują w podobny sposób jak ludzie, sugeruje, że molekularne podstawy zachowań społecznych rozwinęły się ponad 500 milionów lat temu u naszego wspólnego przodka.

– Ośmiornice są zwykle samotnymi stworzeniami. Podczas reprodukcji są towarzyskie przez 3 minuty, a następnie wracają do swoich zachowań – mówi Gul Dolen, który bada neuronalne podstawy zachowań społecznych w Johns Hopkins School of Medicine w Maryland.

infoplanet lifestyle towarzyskie osmiornice badania

Aby badać ośmiornice naukowiec założył akwaria podzielone na 3 komory, połączone otwartymi drzwiami. Umieścił w nich ośmiornicę w perforowanym plastikowym pojemniku. W komorze po drugiej stronie obiektu w identycznym pojemniku została umieszczona druga ośmiornica. W centralnej części Dolen umieścił kolejną ośmiornicę i pozwolił jej swobodnie eksplorować każdą boczną komorę przez 30 minut.

Normalnie ośmiornica dopuszczona do badania nie spędzała wiele czasu w komorze z drugą ośmiornicą i dotykała jej bardzo ostrożnie, wyciągając jedno ramię w jej kierunku. Ale jeśli została umieszczona w wodzie zawierającej rozpuszczaną na 10 minut przed rozpoczęciem eksperymentu ecstasy (MDMA), spędzała znacznie więcej czasu w komorze z drugą ośmiornicą i próbowała przytulić ją, owijając ciało wokół pojemnika.

infoplanet lifestyle towarzyskie osmiornice badania

– W tej chwili w neurologii kładziemy naprawdę duży nacisk na zrozumienie tego, w jaki sposób są ze sobą połączone neurony. Badanie to mówi nam, że mamy jeszcze wiele do zrobienia. MDMA jest w stanie wywołać to samo zachowanie u zwierząt o całkowicie odmiennej architekturze obwodów i bez obszarów mózgu, które uważamy za ważne dla zachowań społecznych. Myślę, że jeszcze wiele odkryć przed nami – wyjaśnia wyniki badania Dolen.