Panuje powszechne przekonanie, że od momentu ukąszenia przez kleszcza musi upłynąć odpowiednia ilość czasu, by mogło dojść do zakażenia. Jest to jednak tylko powielany mit – boleriozą można zostać zakazanym również wówczas, gdy usunie się kleszcza w trakcie, gdy przebija on skórę.

Co więcej, pajęczak ten nie musi nawet skutecznie wbić się w ciało, ponieważ siedliskiem bakterii, prowadzących do boleriozy, jest treść jego przewodu pokarmowego. Do zakażenia wystarczy więc, że złoży on odchody. Jednoznacznym wykładnikiem boreliozy jest natomiast rumień, który powinien sugerować, że należy udać się do lekarza.

infoplanet zwierzeta i zdrowie niebezpieczne kleszcze

Ukąszenie przez kleszcza w większości przypadków nie wymaga jednak lekarskiej interwencji. Do samodzielnego usunięcia intruza można posłużyć się dostępnymi w aptece narzędziami w postaci długopisów, przyssawek, pompek ssących, lassa czy kart do usuwania kleszczy. Można również użyć pęsety, uprzednio należy ją jednak wysterylizować.

Kleszcza należy chwycić jak najbliżej powierzchni skóry, a następnie delikatnie, ale stanowczo pociągnąć. Miejsce po ukąszeniu powinno się dokładnie odkazić i obserwować. Należy również upewnić się, czy kleszcz został usunięty w całości.

W razie wystąpienia jakichkolwiek zmian, warto skonsultować się z lekarzem.