Wielu właścicieli psów i kotów zakłada im maseczki ochronne i odkaża łapy po spacerze. Czy to potrzebne i pozwala chronić pupili przed zakażeniem koronawirusem? Na wątpliwości w sprawie możliwości przenoszenia wirusa SARS-Cov-2 na zwierzęta Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Niepokój wśród właścicieli czworonogów wzbudził komunikat podany przez chińskie służby medyczne. Zgodnie z jego treścią, w Hongkongu u psa, którego właściciel był zakażony koronawirusem, wykryto obecność patogenu. Choć zwierzę nie przejawiało żadnych objawów chorobowych, wymazy z nosa, pyska i odbytu dały wynik „słaby pozytywny”. Pies został poddany kwarantannie. Zakażenia nie potwierdziły dalsze badania.

infoplanet zwierzeta u zdrowie koronawirus a psy

– Nasze ministerstwo pilnie obserwowało stan zdrowia zwierzęcia. Zbieraliśmy dalsze próbki, by jednoznacznie stwierdzić, że pies nie nosi w sobie patogenu SARS-CoV-2. Mógł to być jedynie objaw skażenia środowiskowego wnętrza jego pyska i nosa – wyjaśnia rzecznik chińskiego ministerstwa rolnictwa.

Jak uspokajają chińskie władze, nie ma dotąd żadnego znanego przypadku przeniesienia koronawirusa z człowieka na zwierzę domowe. Także WHO wyjaśnia, iż nie ma żadnego dowodu na to, by ludzie mogli zarazić się koronawirusem od zwierząt domowych. SARS-CoV-2 jest wirusem odzwierzęcym i przeszedł na ludzi ze zwierząt, jednak prawdopodobnie był to efekt niewłaściwego obchodzenia się z zarażonymi nietoperzami, sprzedawanymi nielegalnie na targu w Wuhan.

infoplanet zwierzeta u zdrowie koronawirus a psy i koty

– Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta czy zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, mogą zostać zarażone nowym koronawirusem. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed różnymi popularnymi bakteriami, takimi jak E. coli i Salmonella, które mogą przenikać między zwierzętami domowymi a ludźmi – informuje WHO na oficjalnej stronie internetowej.

Informacje o dowodów na to, aby wirus przenosił się na zwierzęta domowe, potwierdza amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Nie ma również u zwierząt żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na chorobę Covid-19.