Choć pies w wielu przypadkach unika niebezpieczeństw ze względu na wrodzony instynkt, jego natura zakłada również ciekawość świata i chęć próbowania nowości. Poznaj rośliny niebezpieczne dla czworonogów i zdiagnozuj objawy ich zatrucia.

Czarny orzech

Występuje w Polsce rzadko, choć można spotkać zdziczałe rozsady tego gatunku. Drzewo o korze koloru ciemnoszarego lub czarniawego dorasta do 35 metrów. We wrześniu i październiku gubi orzechy, które spadają na ziemie.

infoplanet zwierzeta i zdrowie rosliny szkodliwe dla psa 1 czarny orzech

Dla zwierząt trujące są zarówno substancje zawarte w liściach i korze, jak i w orzechach tego drzewa. Zawierają one juglon, a leżąc długo na ziemi są również źródłem mykotoksyn. Zatrucie można rozpoznać po silnym ślinieniu, wręcz toczeniu piany z pyska psa. Mogą występować również wymioty i skurcze mięśni. W przypadku znacznej ilości zjedzonych orzechów, życie zwierzęcia może być zagrożone.

Dąb szypułkowy

Drzewo występuje w całej Europie, bardzo często spotykane również w Polsce. Na szczęście, jest łatwe do rozpoznania.

infoplanet zwierzeta i zdrowie rosliny szkodliwe dla psa 2 dab

Dla psów jest trujące, ze względu na estry kwasu galusowego i glukozy – galotaniny, zawarte w liściach i żołędziach. Dodatkowo połknięte żołędzie mogą blokować przewody pokarmowe, zwłaszcza u małych ras. Rozpoznanie zatrucia jest możliwe dzięki występującym: apatyczności, biegunce (także krwawej), zaparciom, otumanieniu, bólu w okolicach podbrzusza i częstym oddawaniu moczu.

Kasztanowiec pospolity

Występuje w całej Polsce, łatwo rozpoznawalny po białożółtych kwiatach i charakterystycznych owocach – kasztanach.

infoplanet zwierzeta i zdrowie rosliny szkodliwe dla psa 3 kasztanowiec

Łatwo rozpoznawalne kasztany zawierają jednak saponiny, które są niebezpieczne dla zwierząt i ludzi, choć wyłącznie w znacznych ilościach. W skrajnych przypadkach mogą nawet uszkodzać układ nerwowy, prowadząc do paraliżu, śpiączki, a nawet śmierci. Zatrucie oznajmiają zwykle: wymioty, nienaturalne poczucie pragnienia i osłabienie.

Wrotycz pospolity

Roślina pojawiająca się na dzikich łąkach w całej Polsce. Ma sztywną łodygę, której wysokość może przekraczać nawet 1,5 m, i kłącza z jasnożółtymi kwiatami w kształcie guzików. CHcarakterystyczny jest zapach rośliny – przypominający kamforę.

infoplanet zwierzeta i zdrowie rosliny szkodliwe dla psa 4 wrotycz

Wrotycz używany był od wieków w ziołolecznictwie, jednak dla psów jest trujący ze względu na tujon, który niebezpiecznie obciąża ich wątrobę i nerki. Obawy zatrucia powinny wzbudzić: znacznie przyspieszony puls, dezorientacja, konwulsje i problemy gastryczne.

Trojeść amerykańska

Choć pochodzi z Ameryki Północnej, jest spotykana również w Europie i w Polsce. Jej wyrastającą do 1,5 m łodygę pokrywają włoski, eliptyczne liście i czerwone, pachnące kwiaty.

infoplanet zwierzeta i zdrowie rosliny szkodliwe dla psa 5 trojesc

Łodyga, liście i kwiaty zawierają trujący sok mleczny, który u psów może powodować choroby serca. Widocznym symptomem zatrucia jest rozregulowanie rytmu serca psa, ataki i upadki, świadczące o zapaleniach wewnętrznych.