Jeżeli mówimy o butach, to nie możemy zapomnieć o rajstopach i skarpetkach, które nadają charakter całości. Dzisiaj będzie więc kilka słów o tym, co pod spodem. Przeczytaj i dowiedz się, co wybrać, aby nie zrujnować stylizacji. Na jakie rajstopy postawić, czy skarpety są dobrym wyborem i jaki ich kolor jest najbardziej pożądany? Ułatw sobie poszukiwania w gąszczu sklepowych półek.

Przeźroczyste czy zakrywające?

Grubość rajstop liczy się liczbą oczek, czyli DEN – im wyższy DEN, tym rajstopy mniej przeźroczyste.

Te o DEN 5–20 są niemalże niewidoczne. Jakie kolory tego typu rajstop wybrać? Cieliste są dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które nie mogą pozwolić sobie na chodzenie z gołymi nogami. Wybierając takie rajstopy należy pamiętać, aby były idealnie gładkie – tak cienka tkanina nie zniesie zaciągniętych oczek. Należy również pamiętać, aby były zbliżone do koloru karnacji. Zni za jasne, ani za ciemne nie będą dobrym wyborem. Rajstopy ciemne pasują natomiast do kreacji oficjalnych, jak garsonka, suknia wieczorowa lub wąska spódnica i szpilki. Nie należy ich ubierać do szortów, wełnianych sukienek czy kurtek i kozaków – to nie wygląda dobrze i postarza.

 

Rajstopy półprzezroczyste (25–40 DEN), lub kryjące (50–100 DEN) to rozwiązania uniwersalne, pasujące do wszystkiego. Biorąc jednak pod uwagę grubość nitki, należy wybierać odpowiednie kolory i materiały dobrej jakości. Jasne rajstopy będą wyglądały nijako, a kiepska jakość oznaczać będzie szybkie zmechacenie materiału. Do modeli kryjących zakładaj krótką spódniczkę, szorty lub sukienki z grubych tkanin. Jeżeli masz krągłe uda i łydki, pomyśl o rajstopach modelujących, zrezygnuj również z ciemnych kolorów, które będą uwidaczniały to, co chcesz ukryć.

Co z tą skarpetką?

O pokazywaniu skarpetek mówi się dużo. Co w takim razie wypada, a co nie? Zdecydowanie zrezygnuj z podkolanówek ze ściągaczem paskudnie zaciskającym się pod kolanem. Ale skarpety z prawdziwej bawełny, kolorowe lub koronkowe będą pasowały nawet do odkrytych sandałów, o ile nie boisz się eksperymentować.

 

Jeżeli jednak nie czujesz się pewnie – dobieraj skarpetki pod kolor butów. Jeśli nosisz ciemne obuwie, pozostań przy ciemnych odcieniach skarpetek. W przypadku, gdy nie boisz się pokazywać światu w kolorowych butach, załóż skarpetki w jednym z odcieni, który jest na obuwiu.

Jakie rodzaje rajstop zakładać, aby wyglądać dobrze, modnie i na czasie?


  • Kabaretki

Zdecydowanie możesz się bawić wyglądem pin-up girl, zestawiając kabaretki z ołówkową spódnicą, derbami lub wieczorowymi szpilkami.

 


  • Kolorowe

Lazurowe, śliwkowe czy malinowe rajstopy idealnie ożywią smutną stylizację. Granatowy i szafir z kolei wyciszą zestawienie z jaskrawymi butami. Nie bój się eksperymentować, ale rób to ze smakiem.

 


  • Wzorzyste

Zdecydowanie tak, zwłaszcza w zestawieniu z eleganckimi ubraniami i butami na bardzo wysokich obcasach.

 


  • Wełniane

Dopuszczalne pod warunkiem, że będzie to prawdziwa bawełna lub wełna. Włókno akrylowe zmechaci się i będzie wyglądało okropnie, nawet jeżeli założysz piękną kreację. Dodaj buty typu trapery lub z drewnianą podeszwą i kreacja na zimowe dni gotowa.