Zagrożenie globalną apokalipsą uruchamia u niektórych wyobraźnię i poczucie zagrożenia niemal tak żywe jak podczas czasów wojennych. Jednak – choć określenie „bunkier” większość ludzi kojarzy się z betonowym pokojem, w którym są łózka i konserwy – dzisiejsze schrony nie mają nic wspólnego z ich dwudziestowiecznymi odpowiednikami.

Tradycje warte pielęgnacji?

Na rosnące zapotrzebowanie na konstrukcje chroniące przed wszelkim ryzykiem, jak globalna pandemia, asteroida czy III wojna światowa – odpowiada wiele firm na całym świecie. Dzisiaj jednak poczucie bezpieczeństwa zapewnia się na równi z luksusowymi udogodnieniami.

– Bunkry za czasów naszych ojców czy dziadków nie były zbyt wygodne. Były szare i metalowe jak statki lub budowle wojskowe, a prawda jest taka, że ludzkość nie może przebywać długoterminowo w tak spartańskim, ponurym otoczeniu. Dlatego nowe udogodnienia obejmują basen i podziemny ogród z symulowanym naturalnym światłem – mówi Robert Vicino, przedsiębiorca z branży nieruchomości i dyrektor generalny firmy Vivos, która buduje i zarządza luksusowymi schronami na całym świecie. – Jednocześnie bunkry te są zaprojektowane tak, aby mogły przetrwać pokolenia. Mogą pomieścić prowiant dla mieszkańca na minimum rok i wytrzymać nawet trzęsienie ziemi – dodaje.

infoplanet lifestyle bunkry dla miliarderow tradycje warte kontynuacji

Jak wylicza Gary Lynch, dyrektor generalny firmy Rising S z siedzibą w Teksasie, sprzedaż niestandardowych, podziemnych bunkrów w 2016 roku wzrosła o 700% w porównaniu do 2015 roku, w tym o 300% licząc tylko od listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Na swoje własne tajne schronienia dla rodzin i personelu decydują się coraz częściej światowe elity, w tym menedżerowie funduszy hedgingowych, gwiazdy sportu i zarządzający IT. Co więcej, niektórzy z nich – jak Bill Gates – maja podobno bunkry we wszystkich swoich nieruchomościach. Jednak nie trudno zapewnić sobie przetrwanie apokalipsy w jednym z miejsc, które są bardziej luksusowe niż kiedykolwiek. Zobacz najciekawsze z nich!

Pięciogwiazdkowe schronienie

Jednym z luksusowych schronów jest tajny bunkier w południowo-wschodnim Londynie, zbudowany w celu ochrony najważniejszych pracowników rządowych podczas zimnej wojny. Został on obecnie przekształcony w luksusową rezydencję o wartości 4 milionów dolarów. Dzięki wykorzystaniu zlikwidowanego bunkra wojskowego konstrukcja jest zaprojektowane tak, aby wytrzymała uderzenie nuklearne i wyposażona w układy energetyczne, systemy oczyszczania wody, zawory strumieniowe i filtrację powietrza Nuclear-Biological-Chemical (NBC). Schron jest w stanie pomieścić zapasy żywności na rok lub dłużej, a ponadto ma hydroponiczne ogrody, które uzupełniają racje żywnościowe.

infoplanet lifestyle bunkry dla miliarderow pieciogwiazdkowe schrony

Tajemne miasteczko

Kolejny ze schronów, Vivos xPoint, znajduje się w pobliżu Czarnych Wzgórz w Południowej Dakocie i składa się z 575 wojskowych bunkrów, które służyły jako składy uzbrojenia wojskowego do 1967 roku. Obecnie, po przekształceniu, są w stanie pomieści około 5000 osób, a wyposażenie szacowane jest na poziomie od 25 000 do 200 000 USD. Schrony są dostępne w sprzedaży, a ich cena zależy od tego, czy potencjalni nabywcy chcą minimalistycznej przestrzeni, czy domu z wysokiej klasy wykończeniem. Sam kompleks będzie wyposażony we wszystkie udogodnienia małego miasteczka, w tym teatr, sale lekcyjne, ogrody hydroponiczne, przychodnię lekarską, spa i siłownię.

Nowoczesna arka

Dla klientów szukających czegoś bardziej luksusowego w byłym magazynie amunicji z czasów zimnej wojny w Niemczech wybudowano Vivos Europa One, zapowiadaną jako „współczesna Arka Noego”. Jej struktura została wykuta w twardej skale i oferuje 34 prywatne rezydencje, z których każda zaczyna się od 2500 metrów kwadratowych z możliwością dodania drugiej części do łącznej powierzchni 5000 metrów kwadratowych. Pokoje dostępne są w sprzedaży puste, by każdy właściciel mógł urządzić sobie przestrzeń dostosowaną do ich własnych gustów i potrzeb, wybierając spośród opcji również pomieszczenia z prywatnymi basenami i siłownią. Rozległy kompleks obejmuje system tramwajowy do transportu mieszkańców po całym schronisku, w którym przewidziano restauracje, teatry, kawiarnie, baseny i miejsca do gier. „Mamy wszystkie wygody domu, ale także wygody, jakich oczekujesz kiedy wychodzisz z domu” – zapewnia Vicino.

Schrony porakietowe

Inne rozwiązanie proponuje Larry Hall's – twórca Survival Condo w Kansas. Oferuje on dwa opuszczone silosy rakietowe firmy Atlas, zbudowane przez Korpus Inżynierów Armii USA we wczesnych latach 60. Jak twierdzi Hall, oferta jest dla tych, którzy chcą posiadać drugi luksusowy dom, który po prostu mogą również nazwać bunkrem. Dlatego właściciele schronów mają dostęp do swoich domów w dowolnym czasie, bez względu na to, czy zbliża się katastrofa, czy po prostu chcą uciec od codzienności. Oprócz pojedynczych bunkrów kompleks oferuje basen, sklep, teatr, bar i bibliotekę. Zasady współżycia na ich terenie ustala społeczność – w sytuacjach awaryjnych przewiduje się chociazby, że właściciele będą musieli pracować po 4 godziny dziennie.

Długoterminowy luksus

Jeśli wolisz spędzić koniec dnia samotnie lub przynajmniej z wybraną przez siebie rodziną i przyjaciółmi, możesz rozważyć opcję Oppidum w Czechach, która jest reklamowany jako „największy bunkier w świecie miliarderów”. Tajny obiekt, będący wspólnym projektem byłego Związku Radzieckiego i Czechosłowacji, został zbudowany w ciągu 10 lat. Całość obejmuje teraz zarówno działkę naziemną, jak i część podziemną. Finalny produkt zostanie zbudowany zgodnie ze specyfikacją właściciela, jednak początkowe wizualizacje obejmują podziemny ogród, basen, spa, kino i winiarnię.

Choć wiele osób uważa, że luksusowe udogodnienia w schronach są niepotrzebne, ich twórcy argumentują, że te funkcje są kluczowe dla przetrwania. „Te schroniska są długoterminowe, będziesz w nich rok lub dłużej. Lepiej, żeby było wygodnie” – przekonuje Vicino.